Vloupání obyvatelům naruší pocit bezpečí a soukromí

Prázdné domy lákají zloděje

RAKOVNÍK. V čase prázdnin mají zloději pré. Lidé odjíždějí na dovolené nebo víkendové pobyty a byty a domy zůstávají prázdné. Zjistit, že vaši domácnost vybílil zloděj, není nic příjemného. O to více, když se vrátíte z dovolené. Dobrá nálada je okamžitě pryč.

„Přes léto počet vloupání do domů a bytů stoupá. Podle údajů ze statistiky jich není zas o tolik více, ale k nárůstu dochází pravidelně. Za červen máme osm případů vloupání do domů nebo bytů, z devadesáti procent se staly na území Rakovníka. Za prvních jedenáct dní v červenci jsou zatím případy dva,“ přibližuje policejní mluvčí Jana Žáčková.

I když si můžete myslet, že doma nemáte žádné cennosti, které by stály zlodějům za námahu, nemusí to tak docela platit. I běžné vybavení, osobní věci nebo dekorace bytu se dají zpeněžit. Proto neplatí, že si zloději vybírají jen domy boháčů. „Zloději chodí a vyhlížejí. Pokud vidí příležitost, využijí ji. Základem je tedy zamykat dveře, včetně garážových či zadních vchodů, a nezapomínat zavírat okna. A nenechávat je ani na mikroventilaci. Lidé také dělají velkou chybu, že se dovolenými rádi pochlubí (děti na facebooku nevyjímaje), takže před odjezdem ví polovina vesnice, že budou týden pryč. Šeptandou se to může dostat až k někomu, pro koho je prázdný dům velké lákadlo,“ říká mluvčí.

Pokud mají lidé v blízkosti domova někoho, komu důvěřují, je ideální, aby k nim občas zašel a vytvořil zdání, že je někdo doma – rozsvícením světel (prodávají se i speciální čidla, která po naprogramování odvedou stejnou službu), vyvětráním a podobně. „Přetékající schránky na dopisy jsou pro zloděje jasným důkazem, že nikdo není doma. Pokud nemáte nikoho, kdo by poštu vybíral, tak schránku alespoň opatřete nálepkou, že nechcete, aby do ní byly vhazovány reklamní letáky,“ radí Jana Žáčková.

Ideální je chránit dům alarmem, bezpečnostními dveřmi nebo opatřit na skla oken bezpečnostní fólií. Kdo žádné zabezpečení domácnosti nemá, neměl by při odjezdu na dovolenou riskovat a raději odvézt cenné věci pryč. Například je uložit v bezpečnostní schránce v bance.

„Také je dobré, pokud má člověk cennější věci nafocené. A v případě elektroniky i s výrobními čísly. Dojde-li ke krádeži, je to nejen pro policii, ale i pojišťovnu, velká pomoc. Lidé by také neměli zapomínat, že čím více se po domácnosti, která byla vykradena, pohybují, tím více stop zničí,“ upozorňuje mluvčí s tím, že poškození se většinou s vloupáním vyrovnávají mnohem hůře psychicky a morálně než kvůli ztrátě majetku.

To potvrzují i manželé z Rakovníka, jejichž dům vykradl zloděj před několika dny v době, kdy trávili víkend na chalupě. „Pocit, že vám někdo chodil po domě a hrabal se ve vašich věcech, je hrozný. Trvalo mi týden, než jsem se z toho trochu vzpamatovala. A i teď se v noci pořád budím a nemůžu usnout, dokud se trochu nerozední. Úplně vám to naruší pocit bezpečí, který jste doma měla,“ říká poškozená žena. Při vloupání zloději opravdu nepohrdli ničím, co by se dalo zpeněžit. Zřejmě nespěchali, protože nakonec objevili i ukrytou hotovost. „Škodu jsme spočítali na 110 tisíc korun, věci pro nás ale neměly jen hodnotu finanční. Byly mezi nimi i dárky k různým výročím, ke kterým má člověk osobní vztah,“ dodává.

Markéta Hartlová

« Zpět