
Na výstavě o kultuře Rakovníka nesmí chybět Zikmund Winter, jeho nezbedný bakalář dokonce při slavnostním otevření Lechnýřovny ožil a vystoupil z vitríny.
Roubenka návštěvníky seznámí s kulturou města a loutkami
Z ruiny turistické lákadlo
RAKOVNÍK. Poslední roubený dům v centru Rakovníka, tzv. Lechnýřovna, je novým turistickým lákadlem města. Kulturní památka prošla kompletní rekonstrukcí a již brzy bude mít nastavenu pevnou otevírací dobu pro návštěvníky. Slavnostně otevřena byla 1. června.
Majitelem Lechnýřovny je město, které ji před několika lety koupilo, aby ji zachránilo před demolicí. Tehdy to byla ruina. Památkářům, kteří si byli vědomi jejího významu, se však podařilo zastupitele přesvědčit. „Cena tehdy klesla na částku přiměřenou stavu objektu, myslím, že to bylo kolem 700 tisíc korun. Kolem záměru byla veliká diskuse, protože bylo zřejmé, že budeme muset při opravách respektovat stanoviska památkářů. Ale dnes jsem rád, že ji město koupilo. Rekonstrukce se povedla díky dotaci. Bez ní si nedokážu představit, že bychom jen z prostředků města provedli opravu v takovém rozsahu,“ říká starosta Zdeněk Nejdl.
Náklady na rekonstrukci byly 7 715 tisíc korun, tedy včetně vybavení mobiliářem, z toho 5 061 tisíc korun pokryje dotace z Regionálního operačního programu střední Čechy. Lechnýřovnu bude spravovat rakovnická knihovna. „Knihovna je pro nás zárukou, že to bude dobře fungovat. I když musíme pět let udržet dvě nová pracovní místa, což bude mít dopad na rozpočet,“ říká starosta.
Náplní objektu je expozice o historii kultury v Rakovníku a výstava loutek. Obojí se nachází v přízemí. „Téma výstavy bylo dáno projektem, museli jsme se ho tedy držet. Je to ale obsáhlé téma a musím poděkovat Romanu Hartlovi, který se o zdejší kulturu velmi zajímá, že teprve poté, co jsme si společně sedli, jsem si dokázala představit, jak by měla vypadat,“ říká ředitelka knihovny Milena Křikavová. Od původní myšlenky chronologického zmapování historie se tvůrci výstavy přiklonili k tématickému uspořádání. „Vybrali jsme nejdůležitější témata, která v rakovnické kultuře jsou, a z nich nejvýznamnější momenty a klíčové osobnosti posledních 200 let. A nechtěl jsem, aby to byla jen strohá fakta, proto expozici tvoří příběhy, které se vzájemně prolínají,“ vysvětluje Roman Hartl.
Druhá část přízemí je věnována výstavě loutek. Ze svého depozitáře je zapůjčilo Loutkové divadlo Před Branou. „Jsou tu modernější loutky, které v současnosti nehrají v žádné naší inscenaci, nebo historické kusy. K nejstarším patří ucelený soubor loutek, které divadlu darovali baráčníci v roce 1946. A protože máme ve svém znaku kašpárka, věnovali jsme mu jednu vitrínu. Je tu i svlečená loutka, na které návštěvníci vidí, kde má klouby, jak se ohýbá a vodí. Ve druhé místnosti jsou domácí loutková divadla, to největší je z doby první republiky, a také jsme sem umístili vitrínu plnou kostlivců, ty děti milují,“ popisuje principál loutkářů Tomáš Kapsa.
Expozice v roubence nebude stálá. „To by se sem lidé nevraceli. Proto se bude část expozice po určité době obměňovat. Navíc tu budeme pořádat v podkroví či na terase různé kulturní akce, přednášky, divadla a různá vystoupení. Otevřeno bude šest dní v týdnu. Konkrétní časy jsme zatím nestanovili,“ uzavírá Milena Křikavová.
Markéta Hartlová