Foto

Zrekonstruovaná Lechnýřovna.

Lechnýřovna bude slavnostně otevřena 1. června

Zbývá instalovat expozice

RAKOVNÍK. Poslední roubený dům v historickém jádru Rakovníka, jemuž se podle někdejšího majitele přezdívá Lechnýřovna, už má za sebou rekonstrukci. Nyní zbývá instalovat expozice – jedna bude věnována kulturní historii regionu, druhá loutkářství. Památku se podařilo zachránit městu Rakovník. Před několika lety ji koupilo od soukromého vlastníka, jenž o ni dostatečně nepečoval.

„Už tehdy to byla nemovitá kulturní památka. Když jsme zjistili, že jde do prodeje, navrhli jsme městu, že by ji mělo koupit a zachránit,“ přibližuje Tomáš Kapsa z oddělení památkové péče MěÚ Rakovník. Dalších pár let zůstával stav Lechnýřovny neměnný, náklady na její záchranu totiž byly odhadnuty na několik milionů, proto město vyčkávalo na vhodný dotační titul, z něhož by bylo možné rekonstrukci realizovat. Úspěch přišel v roce 2010. Z Regionálního operačního programu Střední Čechy město získalo dotaci ve výši 5,6 milionu korun. Rozpočet akce byl 8,7 milionu korun.

„S rekonstrukcí se začalo loni. Nejprve se vyvážela suť a odstraňovalo vše poškozené, co nešlo zachránit. Sundala se střecha, na které byl původní šindel překrytý plechem, a rozebral krov. Bohužel byl z větší části zničený a mohlo být ponecháno jen minimum původních trámů. Ve dvou roubených místnostech byly odstraněny stropy a nad nimi se objevily původní záklopové, o kterých se nevědělo,“ popisuje Tomáš Kapsa. I na stropech bylo bohužel dřevo v tak špatném stavu (především kvůli červotoči), že musela být většina fošen nahrazena novými. Ovšem roubení je z 95 procent původní.

„Desítky let, kdy byl dům neobývaný, se na mnohém podepsaly. Naště­stí sem ale nezatékalo. Pan Lechnýř, který byl zřejmě poslední, kdo dům opravoval, byl klempíř a udělal dokonalou plechovou střechu, čímž vlastně dům zachránil. Bez toho by tak dlouho bez údržby nevydržel,“ popisuje Tomáš Kapsa a dodává, že byla roubenka opravována památkářskými přístupy.

„Neopravovali jsme chalupu, ale památku. Co je součástí budovy, bylo zachováno jako historické,“ dodává. Proto bylo vše vráceno do podoby, která je pro tento druh stavby tradiční. Roubení je tzv. v kožichu, tedy pod hliněnou omítkou, povalové stropy natřeny vápnem a pod. „Při nákupu vitrín pro expozici se volil takový vzhled, aby se odlišily od historického domu, nenarušovaly ho a aby návštěvník, který sem přijde, vnímal krom expozice i dům samotný. Vitríny jsou tedy moderní, bezpečné, nasvětlené a neruší vnímání objektu,“ přibližuje Tomáš Kapsa.

Ve dvou místnostech v roubené části stavby bude instalována výstava o historii kultury, v dalších dvou loutky z Divadélka Před Branou. Vystaveny budou loutky ze všech časových období a různých druhů provedení. Kromě nich zaplní vitríny i domácí loutková divadla. Do opravené roubenky se budou moci návštěvníci poprvé podívat 1. června, kdy se koná slavnostní otevření. Provozovat ji bude městská knihovna.

Markéta Hartlová

« Zpět