Foto

Historii a kulturu studuje v Rakovníku třicítka seniorů.

O Akademii třetího věku byl v Rakovníku největší zájem

Je mu 85 let a studuje historii

RAKOVNÍK. Rakovnická Akademie třetího věku je jasným důkazem, že vzdělávat se můžete v každém věku. Do studia určeného pro seniory od 55 let totiž chodí i 85letý Jiří Rybáček. V akademii, kterou pořádá Vzdělávací institut Středočeského kraje, je nejstarším účastníkem. A jak říká, nemá obavy ani ze závěrečné zkoušky.

Vypadá to tu jako v každé jiné třídě. Učitel stojí u tabule a přednáší, studenti se zájmem poslouchají a dělají si poznámky do sešitů. Rozdíl je pouze v tom, že kdyby studenti chtěli, mohli by pedagogovi bez obav tykat. Všichni jsou starší než on.

V jiných městech nejsou univerzity třetího věku ničím neobvyklým (i v Novém Strašecí se koná již několik let), pro Rakovník je to ale žhavá novinka. Novinka, o kterou byl nečekaně velký zájem. „Program jsme na zkoušku udělali v Rakovníku, Příbrami a Kutné Hoře. A tady v Rakovníku byl největší zájem. Napřed jsme kvůli kapacitě sálu doktorky Spalové, kde studium probíhá, chtěli přijmout pětadvacet lidí, ale když se nám nakonec sešlo tolik přihlášek, zvýšili jsme počet na třicet. A i tak máme šestatřicet náhradníků. Klidně bychom mohli udělat další skupinu. Když tu byl minule na zahájení pan hejtman, slíbil, že nám dá dotaci znovu, abychom mohli akademii s tímto tématem uspořádat ještě jednou pro ostatní, které jsme museli odmítnout,“ přibližuje Petra Prošková ze Vzdělávacího institutu Středočeského kraje.

Akademie se koná v Muzeu T. G. M. v Rakovníku. Slavnostně zahájena byla minulý měsíc, tuto sobotu byl na programu druhý studijní den. Přednášky se totiž konají jednou do měsíce. „Začínáme v devět hodin a končíme kolem druhé odpoledne. Mezi hodinami jdou pochopitelně přestávky,“ říká Petra Prošková.

Tématem studia je historie a kultura. Zřejmě i díky tomu byl o akademii takový zájem. Historie totiž seniory velmi zajímá. Již zmíněný 85letý Jiří Rybáček není výjimkou. „Historie mě moc zajímá. Do školy jsem chodil za války, takže musím vědomosti drobet oprášit. Navíc tehdy za války Hitler zakázal, aby se dějiny vyučovaly, takže jsme ani ve škole dějiny Evropy neměli. V primě a sekundě jsme probírali jen naši historii. To ostatní jsem se dozvídal až později z televize nebo z toho, co jsem si přečetl. Takže si teď konečně doplním vzdělání. Jen už mi schází paměť, kterou jsem míval,“ směje se Jiří Rybáček.

Všichni senioři mají studijní průkaz a z každého setkání do něj dostávají razítko - zápočet. Pokud některý studijní den vynechají, dostanou zápočet jen v případě, že zpracují otázky, které jim lektor zadá. Na únorovém ani březnovém setkání ale nikdo nechyběl, v účasti jsou senioři zatím opravdu vzorní. „Minule se probírala doba pravěku, dnes je to doba románská. V programu akademie budou i regionální dějiny, ty budou vyučovat dvě paní z rakovnického muzea. V červnu čeká na účastníky zkouška, ale obavy z ní mít nemusejí. Z témat, která se probírala, si jedno vyberou a z něj zpracují závěrečnou práci,“ říká Petra Prošková.

Vzdělávací institut Středočeského kraje by rád v pořádání Akademie třetího věku pokračoval. Vhodných témat se nabízí spousta. „Příště bychom se mohli zaměřit například na počítače nebo finanční gramotnost, protože se na seniory ze všech stran hrne spousta všemožných výhodných nabídek, takže bychom jim rádi ukázali cestu, jak se v problematice orientovat a jak poznat podvodníky,“ uzavírá Petra Prošková.

Markéta Hartlová

« Zpět