Závěr přehlídky patřil divadelnímu souboru V.A.D. Kladno a jejich anekdotě Píseček.
Amatéři nabídli hry plné humoru i kousky nutící k zamyšlení
XXXVI. Wintrovky přehlídkou kvality
RAKOVNÍK. Od středy 14. března do soboty vládl rakovnickému divadelnímu světu Wintrův Rakovník. V Tylově divadle se po čtyři dny vystřídaly amatérské soubory ze Středočeského kraje, aby si nakonec tři z nich odnesly doporučení na národní přehlídku Divadelní piknik Volyně 2012.
Zajímavým zážitkem byla hned první z inscenací, s níž zavítala Opera Žatec. Autorská hra Požírači leknínů žateckého režiséra Jaroslava Wagnera přivedla diváka do dob nedávno minulých – komunismu. Jaroslavu Wagnerovi se v ní podařilo nevšedně skloubit hru a divadlo. A přestože byl příběh jakousi mozaikou filmových střihů, poskládal před našimi zraky reálný obraz doby a dovedl diváka k zamyšlení, proč člověk raději tráví svůj život u hry, než aby žil naplno ten svůj.
S prakticky holou scénou si podobně jako první den přehlídky vystačila i dvě čtvrteční představení. Dopolední patřilo novostrašeckému souboru (viz rozhovor), s večerním pak zavítala Slánská scéna. Ta si pro letošní přehlídku zvolila koláž z povídek A. P. Čechova. Podle předsedy poroty Milana Schejbala byla v případě tohoto představení škoda, že výrazné herectví, které bylo patrné v druhé polovině, chybělo v první části inscenace.
Tomu, kdo zná Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi i knihy Terryho Pratchetta, bylo jasné, že představení Muži ve zbrani bude rozhodně stát za zhlédnutí. A skutečně stálo. Složitý příběh si opět vystačil s velmi jednoduchou a dokonce malou scénou, diváci se totiž v tomto případě usadili vedle herců na jevišti. Byli tak na dosah přesně načasovaným gagům a přesným vtipům. Za zmínku stojí i zajímavé kostýmy a pohybové kreace herců. Páteční večer patřil klasice – detektivce Agathy Christie Deset malých černoušků – v případě souboru Ty-ja-tr/HROBESO, divadla Radar Praha – uváděné pod názvem A nezbyl ani jeden. Přestože u detektivního žánru bývá nejdůležitější rozuzlení, v souvislosti s notoricky známým příběhem je to jiné. Divák si tak může užívat ztvárnění jednotlivých postav i různých vychytávek, jakou byla například i část odehrávající se pouze při svíčkách či za úplné tmy.
Sobota je závěrečným dnem přehlídky a letos byla i pomyslnou třešničkou na dortu. Obě sobotní představení si totiž odnesla doporučení na celostátní přehlídku. Zatímco odpolední – autorská inscenace Filipa Müllera Postel aneb Život není pro děti – byla silným emotivním příběhem z onkologického oddělení, večerní – Píseček souboru V.A.D. Kladno – byla roztomilou anekdotou o slastech a strastech rodičovství. Třetí doporučení patřilo Divadýlku na dlani.
Lenka Pelcová