„Školství vládne kindermanagement,“ říká Jiří Aichinger
Kdyby nezasahovali politici...
LUBNÁ. Jak je možné, že se na prestižní střední školy dostávají trojkaři? Proč si ministr vymýšlí plošné testy žáků? Jak je možné, že dvacet procent středoškoláků neudělá maturitu? Na tyto a ještě mnohé další otázky se snažil zodpovědět ředitel ZŠ v Lubné a předseda odborového svazu pracovníků školství v Rakovníku Jiří Aichinger.
„Ono školství funguje, jen nám do toho občas zasahují politici. Školství vládne kindermanagement. Byl tu mladý ministr Liška, který chtěl přidat kvalitním učitelům. Nikdy mi však neřekl, jak by to chtěl jako ministr zjistit. Přesto se na tento jeho nápad uvolnily finance. S dalším mladým ministrem přišla další změna – zvlášť jsou financovaní pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci. Tento systém je nedomyšlený až škodlivý. Nebýt jeho, řada škol by se z finančních problémů dostala sama jako dříve, když měla jeden balík peněz. Ministr Dobeš vše dává do tarifů na úkor nenárokových složek platu. Naše škola má přibližně stejný počet dětí v roce 2010 i 2011. V roce 2010 jsme dostali asi 7 700 tisíc pro všechny zaměstnance. V roce následujícím to sice bylo o sto tisíc víc, ale tím, že se zvedly tarify, nám náklady narostly o 250 tisíc za rok,“ bere si na mušku finanční stránku věci.
Z jeho dalších slov vyplývá, že i plány ministra Dobeše na zjišťování úrovně vzdělanosti dětí v určitých ročnících jsou vzdálené realitě. „Ministr chce zjišťovat úroveň škol, ale to nám ukládá školský zákon. Já si už patnáct let testuji děti ve třetí, páté, šesté a deváté třídě, což mi přináší dobré podklady. Zjišťuji i úroveň našich žáků v přijímacích zkouškách. Dostatečným ukazatelem je fakt, zda jsou naše děti na dvacátém nebo osmdesátém místě. To snad dostatečně ukáže na úroveň školy. Poslední věc, kterou si zjišťuji, je vysvědčení našich žáků v pololetí prvního ročníku. Když pošlu na střední školu jedničkáře a on má v pololetí trojky, je něco špatně. Ale na to ministra současného ani toho budoucího nepotřebuji.“
Podle Jiřího Aichingera není možné, aby se žáci s pěti trojkami dostali na obchodní akademii, gymnázium či na průmyslovku. „To je nesmysl. Být na místě senátora ve Středočeském kraji, zasadil bych se za povinné přijímací zkoušky alespoň na atraktivní střední školy. Některé kraje už tento systém zavádějí. Otázkou také je, zda je potřeba tolik vystudovaných ekonomů. Zda by nebylo od věci podpořit spíše jiné školy. Také bych určil nějakou rozumnou hranici počtu dětí ve třídě. Dnes se střední školy zbytečně plní na třicet dětí, protože školy chtějí peníze. Pak jsou všichni překvapeni, že dvacet procent dětí dodělá maturitu. A to vloni maturovaly ročníky, které nešly na střední školu bez přijímacích zkoušek. Jak to dopadne letos, když je střední škola z 20 % naplněna žáky, kteří šli ze základní školy s trojkami, na to by se měl někdo zaměřit, toto by měl někdo urychleně řešit,“ uzavírá.
Lenka Pelcová