Foto

Na hlídkovou činnost zůstalo dopravnímu inspektorátu jen pět policistů. Se silničními kontrolami proto vypomáhají i policisté ze skupiny dopravních nehod.

Dopravka žebrá o peníze na montáž radarů už tři roky

Za rychlost skoro o milion víc

RAKOVNICKO. V minulém roce si dopravní policie pěkně došlápla na rychlé řidiče. Hlídky strávily měřením s radarem mnohem více hodin než předchozího roku. Iniciativa se vyplatila, kvůli překročení povolené rychlosti policisté zjistili 1942 přestupky (o 924 více než rok předtím) a jen za rychlost vybrali na pokutách částku 1 686 100 korun (víc o 935 600 korun).

„Úspěšnější jsme byli nejen díky tomu, že jsme rychlost měřili podstatně víc hodin (zatímco v roce 2010 to bylo 175 hodin, loni 494), ale i z důvodu, že jsme se zaměřili na místa, kde jsou s porušováním rychlosti největší problémy. A pak se také ukazuje, že bodový systém už není pro řidiče takový strašák jako po jeho zavedení, kdy se snažili brzdit. Teď už se to vrátilo do starých kolejí,“ přibližuje vedoucí rakovnického dopravního inspektorátu Ladislav Heller.

Hlídky měří nejčastěji na silnicích, kde je nejvyšší nehodovost. Tedy na silnici z Rakovníka na Rudu, na karlovarce (v Krupé, Krušovicích, Hořovičkách či u Bucku), ale nezapomínají ani na samotný Rakovník. „Pokud to ekonomická situace dovolí, tak jezdíme měřit i na další frekventované silnice, například směrem na Čistou, Jesenici či Křivoklát. Měřit bychom mohli ještě častěji, ale bohužel máme k dispozici jen jeden radar, přenosný laserový,“ říká Ladislav Heller. Zbylé dva jsou stále uloženy ve skladu. A to už od doby, kdy byly při modernizaci vozového parku odmontovány z Felicií. „Tři roky čekáme, píše, žebráme a bohužel se zatím nenašly peníze na to, aby byly namontovány do nových vozidel. Přitom to jsou moderní radary, které by mohly skvěle sloužit,“ vysvětluje vedoucí.

Rychlá jízda ale pochopitelně není jediný přestupek, na který se policisté při kontrolách zaměřují. Druhé nejčastější prohřešky řidičů jsou nepoužívání bezpečnostních pasů a dětských autosedaček. Kvůli nim loni rozdali 441 pokut v částce 81 300 korun. Za nevyhovující technický stav padlo 426 pokut v částce 123 tisíce korun, za nesprávný způsob jízdy 141 pokuta (104 900 korun), za nebezpečné předjíždění 34 pokut (22 600 korun), za nedání přednosti čtyřiadvacet pokut (50 700 Kč) a za telefonování za jízdy sedm pokut (4900 Kč). Další přestupky už nejsou ve statistice konkretizovány. Dopravní policisté loni pokutovali celkem 3830 přestupků a vybrali 2 318 400 korun.

„Co se týče alkoholu, tak u něj se čísla moc nemění. Hlídky loni zjistily sedmdesát řidičů pod vlivem alkoholu (u patnácti z nich byla hodnota nad jedno promile) a dvaatřicet pod vlivem drog. Je zarážející, že nejvíc alkoholů nezjišťujeme v noci, jak by se dalo očekávat, ale spíše přes den. A není to jen nějaký zbytkový alkohol, ale klidně i přes jedno promile,“ přibližuje Ladislav Heller. Pro letošní rok si dopravka určila jako své priority nejen kontroly rychlosti, alkoholu a drog, ale i nesprávného parkování ve městě Rakovník. A to i přesto, že počet policistů na oddělení oslabil.

„Ve výkonu jsme měli sedm policistů, ale protože odešli kolegové z kriminálky, přešli na uvolněná místa policisté z obvodů. A protože chyběli policisté na obvodech, vzali nám dva z dopravky. Tím pádem máme na hlídkovou činnost už jen pět policistů. Žádní nováčci ve výhledu nejsou a zřejmě ani nebudou, protože nábor je už třetím rokem pozastaven. Proto hlídkařům vypomáhá i skupina dopravních nehod. Pokud nejsou nehody, jsou nehodáři venku na hlídkách. Pro optimální stav bychom na inspektorátu potřebovali navíc pět policistů a dva radary, pak bychom se dostali i do odlehlejších míst okresu,“ uzavírá vedoucí.

Markéta Hartlová

« Zpět