Foto

Sobota 14. ledna patřila v Kulturním centru Rakovník společenskému tanci.

Na Nezbedného bakaláře se sjely 142 páry z celé republiky

Tanečníci z okresu jen mezi diváky

RAKOVNÍK. Ladné pohyby při valčíku i energické rytmy latinsko-amerických tanců. Pro každého člověka, který rád sleduje společenský tanec, bylo sobotní odpoledne v kulturním centru krásnou podívanou. Konala se zde taneční soutěž Nezbedný bakalář - Memoriál Dr. Václava Černého, která má mezi akcemi Českého svazu tanečního sportu dlouhou tradici. Letošní ročník byl již dvaatřicátý.

„Počet soutěžících je víceméně stabilní. Jedná se o první letošní soutěž v České republice. Přihlášený jsou celkem 142 taneční páry z celé republiky. Soutěž výkonnostní třídy D byla tříkolová, i nejvyšší třída B, a to ve standardu i latině, bude tříkolová, takže úroveň je velice dobrá,“ říká vedoucí soutěže Pavel Kojetín a vysvětluje, že pokud je soutěž tříkolová, znamená to, že se do ní zapsalo 18 až 24 párů. „Postupový klíč je takový, že tančí-li v prvním kole například čtyřiadvacet párů, tak v semifinále jich je dvanáct a ve finále šest,“ dodává.

Na Nezbedném bakaláři soutěžily juniorské a dospělé taneční páry tříd D, C a B v latinských a standardních tancích. Tentokráte sice nedorazil žádný zahraniční pár (nebývá výjimkou, že Nezbedný bakalář zláká i tanečníky ze Slovenska a Polska), ale účast byla opravdu celorepubliková. Namátkou zde měly zastoupení kluby z Ostravy, Prahy, Příbrami, Sušice, Kroměříže, České Lípy, Kolína, Olomouci atd. Jen Rakovnicko, bohužel, na parketu žádného reprezentanta nemělo. Od doby, co skončil Taneční klub Nezbedný bakalář, už nefunguje v Rakovníku žádný klub, který by mladé lidi na tento sport připravoval.

Tanečníci z našeho okresu tak byli jen mezi diváky. Například Martin Pazdera, který začal tančit v sedmnácti letech. „Hned po tanečních. První rok to bylo za Klub Nezbedný bakalář, ale pak jsem šel do Prahy na vysokou školu, takže jsem začal reprezentovat klub z Prahy. Ale zůstalo to v rodině, protože je to klub sestry pana Černého, který vedl bakaláře. Momentálně jsme s partnerkou ve výkonnostní třídě A a chybí nám už jen jedna soutěž do mezinárodní třídy. Dneska jsem sem přišel jen fandit a koukat se,“ říká Martin Pazdera.

Přestože předchozího dne napadl sníh, což na mnohých místech republiky zkomplikovalo dopravní situaci, nijak se to na účasti neprojevilo. I ze vzdálenějších koutů republiky dojely taneční páry včas. Pořadatelé jim to letos usnadnili tím, že soutěž začínala až v poledne. „Párům to vyhovuje víc. Nemusejí vyjíždět brzy ráno za tmy, kdy je špatná sjízdnost. Navíc díky časovému harmonogramu, který znají předem, ví přesně na minutu, kdy jejich soutěž začíná, takže jezdí až na ni a ne přímo na zahájení,“ říká Pavel Kojetín. Podle něj je mezi mladými lidmi a dětmi zájem o tanec stále na dobré úrovni. V Českém svazu tanečního sportu, jehož středočeské divizi předsedá, je stabilně registrováno kolem 3000 až 4000 tanečních párů.

Někteří začínají až po tanečních, jiní už v raném věku. Příkladem druhého modelu byl na Nezbedném bakaláři devítiletý Adam Klápa z KAT Zbraslav, nejmladší oceněný účastník soutěže, který s partnerkou vytančil třetí místo. S tancem začal v sedmi letech. „Pořád jsem se doma kroutil před zrcadlem, tak mi mamka řekla, jestli nechci začít tančit, a já řekl, že jo. Zkoušel jsem i street dance, ale to mě moc nebavilo. Nejdřív jsme měl jinou tanečnici, ale s tou jsme odjeli jen jednu soutěž. Teď už dva roky tancuju se Zuzkou,“ říká Adam. S jedenáctiletou Zuzanou Lebedovou to byla jejich první soutěž. „Zatím jsme se zúčastňovali jen v kategorii hobby a to se nikam nezapočítává. Takže máme radost, že už z první soutěže vezeme medaili. Máme ji za standard, teď se ještě chystáme na latinu, která nás baví víc,“ dodává Zuzana.

Markéta Hartlová

« Zpět