Vystříhali dráty a spadlo šest hektarů. Škoda je 1,5 milionu

Obnovu chmelnic hatí zloději

RAKOVNICKO. Jestliže si chmelaři loni v srpnu, kdy při vichřici popadaly desítky hektarů chmelnic, mysleli, že větší starosti už s chmelnicemi mít nemohou, byli na omylu. Při obnově totiž narazili na většího nepřítele, než jsou rozmary počasí. A sice zloděje, kteří si z krádeží drátů udělali snadný zdroj příjmů. Kolešovickému Rakochmelu kvůli nim v prosinci spadla již obnovená chmelnice.

„Měli už jsme postaveno skoro deset hektarů. Bohužel z šestihektarového bloku, který ještě nebyl dostatečně zajištěný, zloději na několika místech vystříhali dráty a po prosincové vichřici nám chmelnice zase spadla. Takže teď stojí už jen tři hektary. Spolupracujeme s policií, ale nikdo zatím obviněn nebyl. Pokud nechytnete pachatele při činu, je těžké jim něco dokazovat. Ve sběrných surovinách za dráty dostanou třeba 20 tisíc korun a nám už v tuto chvíli kvůli jejich počínání vznikla škoda kolem 1,5 milionu korun,“ říká Karel Šrámek z Rakochmelu. Zloději ale nekradou jen nové dráty, o chmelnice se začali zajímat už ve chvíli, kdy zemědělci začali rozebírat popadané konstrukce.

Kolešovickým po srpnové vichřici spadlo celkem 30 hektarů chmelnic na katastrech Kolešovic a Zderazi. Všechny plochy byly pojištěné, takže budou obnoveny v plném rozsahu.

„Do jara to musíme stihnout. Máme na to najeté řemeslníky z firmy Stavchmel ze Žatce, s nimiž spolupracujeme už léta. Nákup sloupů a drátů zajišťuji sám, oni mají na starosti samotnou výstavbu,“ říká Karel Šrámek. Ta probíhá tak, že se nejprve na zemi splétá konstrukce z drátů, poté se do plochy rozvezou sloupy, dráty se nasadí na hlavy sloupů a následně se jeden po druhém zvedají a usazují do vykopaných děr. Následně se vše utahuje a kotví.

Další ze zemědělských společností, které loni pohřbila vichřice část úrody, je chrášťanský Lupofyt. Celkem mu ve třech lokalitách popadalo 16 hektarů chmelnic. Obnovuje všechny. Osmihektarová chmelnice za Kněževsí ve směru na Kolešovice už je před dokončením, další dvě plochy jsou připravené k výstavbě. Zemědělci stihli pole připravit už na podzim.

„Nejprve jsme museli vytahal uschlé štoky, poté staré sloupy a dráty a nakonec plochu srovnat. Staré sloupy a dráty už není možné použít, dávají se nové. Výstavbu nám zajišťuje Chmelařské družstvo Žatec,“ přibližuje Zbyněk Polívka, jednatel Lupofytu. Ani Lupofyt se nevyhnul nájezdům zlodějů. Měl ale ště­stí, že v jeho případě zmizely hlavně staré dráty připravené na odvoz do sběru.

Negativní zkušenost s nenechavci má i kounovský Probios. „Kradou nám nové i staré dráty. Zatím jsme přišli tak o pět metráků. Většina materiálu byla ze staré konstrukce a připravená u silnice na hromadách k odvozu do sběrných surovin. Ale moc nám z něho nezůstalo. Zloději jsou opravdu rychlí a uhlídat všechno nejde. Škoda jde maximálně do deseti tisíců, ve srovnání s jinými poškozenými společnostmi to ještě není tak zlé,“ říká chmelař Probiosu Jan Cibulka.

Probiosu loni popadaly chmelnice na ploše 8,5 hektaru. S jejich obnovou začal hned po sklizni, v tuto chvíli má postaveno 5,5 hektaru nových chmelnic.

„Dvě větší konstrukce nám dělalo Chmelařství Žatec, dvě menší si stavíme sami s našimi zaměstnanci. Je to dost časově náročné a teď nám bohužel práce zastavilo počasí. Dokud neumrzne a nebudeme moci vjet na pole s traktorem a technikou, pokračovat nebudeme,“ uzavírá Jan Cibulka.

Markéta Hartlová

« Zpět