I přes úspěšný rok postihla rakovnické muzeum krize
Pomohl Schwarzenberg, Lány a Jesenice
RAKOVNÍK. „Když se člověk nepochválí sám, nikdo jiný to neudělá,“ začal ředitel muzea František Povolný hovor na téma, jaký byl tento rok v Muzeu T.G.M. a pokračoval: „Především úplně normální, ale na druhou stranu je pravda, že máme za sebou velmi úspěšné roky a ty jsme začali považovat za normální.“
Kromě mnoha výstav a akcí, které jsou již tradiční, pravidelné a mají stabilní úroveň, se letos podařilo i několik věcí výjimečných. Jednou z nich bylo vystavení originálu keltské hlavy v Novém Strašecí. S tímto počinem korespondovalo i vydání publikace přibližující její historii a nalezení. Velmi úspěšná byla i výstava Bitva u Rakovníka, jíž předcházely průzkumy v terénu. I na ní naváže vydání stejnojmenné knihy. Křest proběhne 22. prosince v síni dr. Spalové v rakovnickém muzeu.
Dalším velkým úspěchem je podle Františka Povolného výstava Masaryk ve fotografii, jež do ledna probíhá v německém univerzitním městečku Giessen. „Je tam katedra slavistiky, kde se vyučují všechny slovanské jazyky. Výstavní sál je součástí universitní knihovny a jak místní tisk, tak knihovna věnovaly expozici velkou pozornost. Předtím jsme vystavovali v Bruselu, v Berlíně, ale toto je zatím nejlepší prostor, který jsme v zahraničí získali. Pro muzeum i město Rakovník to je obrovská propagace a reklama,“ pokračuje ředitel Povolný a dodává: „I když tento rok považujeme za úspěšný, krize nás postihuje podobně jako ostatní subjekty. Jejím důsledkem je to, že nám chybí peníze na provoz. Proto jsme požádali město Rakovník o třicetitisícovou dotaci, ale nedostali jsme ji. Podobně jsme postupovali i v dalších místech, kde máme pobočky. Lány a Jesenice, kde si muzea cení, naší žádosti vyhověly, Rakovník a Nové Strašecí ne,“ konstatuje František Povolný.
Z jeho dalších slov vyplývá, že už pět let se snaží řešit nedostatek financí formou grantů a dalších zdrojů. Ale ty prý vysychají. „Když jsem po svém nástupu do muzea obešel rakovnické náměstí, získal jsem od tamních podnikatelů dvacet tisíc na akci. Dnes, když obejdu náměstí, dostanu tisíc korun. Dary nám vysychají, sponzoři a reklamy také, a když se obrátíme na města, kde fungujeme, dozvíme se, že by mohl přijít každý. Mezi naše povinnosti nepatří organizovat Nokturna, brány a festivaly. Když nám na ně město přispívá, dává to vlastně svým občanům,“ pokračuje ředitel muzea a rozhorleně dodává: „To jen k tomu, že si místostarosta Švácha myslí, že dostáváme příliš mnoho peněz z grantů. Naštěstí na rozdíl od něho - řadového člena TOP 09, který nemusel dávat ze svého - ocenil předseda strany Karel Schwarzenberg naši práci a věnoval nám 20 tisíc.“
Podobná situace je podle ředitele Povolného i v Novém Strašecí. „Tam si také ještě radní nezvykli, že by kromě fotbalu mohli podpořit i kulturu.“
Lenka Pelcová