
Pracovnice rakovnické podiatrie vyšetřují jednu z pacientek, která trpí syndromem diabetické nohy.
V Masarykově nemocnici úspěšně působí podiatrická ambulance
Čtyřiceti lidem zachránili nohu
RAKOVNÍK. Vytrvalost primářky interního oddělení Masarykovy nemocnice v Rakovníku Evy Mandákové a odborná specializace lékařky Ilony Konečné přinesly letos své ovoce – v únoru byla na zdejší diabetologii otevřena podiatrická ambulance. Teprve jako 32. v České republice.
„O zřízení podiatrické ambulance jsem bojovala 13 let. Vše se vyřešilo s příchodem paní doktorky Konečné, která má pro tento obor specializovanou způsobilost. Díky pochopení našeho zřizovatele a jednatele nemocnice Jaromíra Bureše byly uvolněny nemalé finanční prostředky a v červenci jsme byli oficiálně uznáni podiatrickým centrem,“ říká primářka Mandáková.
Podiatrie se v užším slova smyslu zabývá péčí o pacienty se syndromem diabetické nohy a o osoby se zvýšeným rizikem vzniku tohoto syndromu. Základním cílem tohoto oboru je snížit počet amputací dolních končetin a pokud už k amputaci musí dojít, tak zmenšit počet tzv. vysokých amputací, tedy amputací dolních končetin nad kotníkem.
„Syndromem diabetické nohy rozumíme vředy, rány či záněty kůže a přilehlých tkání, svalů,šlach, kloubů a kostí, postihující oblast dolní končetiny od kotníku dolů. Tyto změny vznikají u diabetiků v důsledku postižení cév a nervů a při větším sklonu k infekci. Nejčastěji se jedná o vředy na plosce nebo o gangrény na prstech,“ vysvětluje doktorka Konečná. Podle jejích slov je podiatrie poměrně mladý obor, stojící na pomezí interny a chirurgie. Není příliš oblíbený pro svou vysokou časovou, ekonomickou a personální náročnost, vyžadující multioborový přístup. „Spolupracovat musí internista s chirurgem, rentgenologem, rehabilitačními pracovníky, externě také s intervenčními radiology a cévními chirurgy z Motola nebo Homolky. Máme uzavřenou smlouvu s doktorem Klofáčem, předním protetikem v IKEMu a rádi bychom zde ještě měli pedikúru,“ vypočítává Ilona Konečná.
Aby mohl být zajištěn hladký průběh fungování podiatrické ambulance a zajištěn určitý komfort pacientů, muselo dojít k přestavbě prostor diabetologické poradny. „Ambulanci jsme zvětšili, dovybavili ji potřebnými přístroji a do budoucna bychom zde, kromě již zmíněné pedikúry, rádi měli i sálek pro větší zákroky,“ nastiňuje možný výhled paní primářka.
Pro pacienta se zvýšeným rizikem vzniku syndromu diabetické nohy je prvotní včasné zachycení nemoci. Podle doktorky Konečné je v mnoha případech důležitější preventivní činnost, než pozdější léčba již vzniklých ran. Za několik měsíců fungování již dosáhla rakovnická podiatrie skvělých výsledků. „Mezi ambulantními pacienty jsme od února do října 2011 zachytili již 40 případů s rozvinutým syndromem diabetické nohy, to znamená již s defektem. U poloviny z nich došlo k úplnému zhojení, u druhé poloviny udržujeme rány ve stabilizovaném stavu. Amputaci jsme museli indikovat pouze v jediném případě. Díky profesionálně odvedené práci rakovnických chirurgů se ale jednalo pouze o nízkou amputaci, přesněji o poslední článek druhého prstu levé dolní končetiny,“ může se pochlubit s prvními výsledky doktorka Konečná. Kromě ní pracují na podiatrii dvě sestry Milena Konopásková a Dana Majerová, které absolvovaly certifikovaný kurz podiatrie v IKEMu.
Tomáš Bednařík