Nezaměstnané čeká až 20 hodin týdně veřejně prospěšných prací
Podpora už nebude zadarmo
RAKOVNÍK. Od 1. ledna začnou platit nové reformní normy, které schválil Parlament ČR. Hned několik změn se týká sociálních dávek, které lidé pobírali v případě, když byli nezaměstnaní. Od Nového roku budou všechny sociální dávky vypláceny na úřadech práce. Dávky budou moci dostat lidé na tzv. sociální kartu, s níž bude možné i platit. Povinná bude pro ty, kteří byli přistiženi při zneužívání dávek.
Lidé, registrovaní na úřadu práce, nebudou moci pobírat dávky a současně pracovat. Každý, kdo sám podá výpověď ze zaměstnání, zůstane půl roku bez podpory. Podpora v nezaměstnanosti se bude vyplácet až po uplynutí doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému. Pokud nezaměstnanému nabídne úřad práce veřejně prospěšnou práci v rozsahu až 20 hodin týdně, bude ji muset přijmout, jinak přijde o dávky.
„V podstatě se jedná o veřejnou službu, která fungovala už v minulosti, ale byla určena pro osoby, které byly v hmotné nouzi a nedosahovaly životního minima. Nyní tedy přechází veřejná služba na uchazeče o zaměstnání, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti. Bude se týkat osob, které jsou v evidenci úřadu práce déle než dva měsíce a pobírají podporu,“ říká ředitel Úřadu práce v Rakovníku Alexander Zajíc. Podle jeho slov bude úřad při zajišťování této služby postupovat po dohodě s obecními úřady. „Požádáme starosty, aby vytipovali a připravili okruh prací, které budou moci nezaměstnaní vykonávat. Existuje také alternativa, že si nezaměstnaný bude moci zajistit veřejnou službu sám, ovšem se souhlasem příslušného obecního úřadu, který mu pak odpracované hodiny potvrdí. Pokud vyzvaný občan o veřejnou službu neprojeví zájem, nebo ji odmítne, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání a tudíž nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Znovu tam může být zařazen až po šesti měsících,“ vysvětluje Alexander Zajíc. Vše je to novum a může se stát, že praxe ukáže nutnost posunout povinnou hranici ze dvou měsíců třeba na pět nebo i déle.
„Se zaměstnáváním podobných lidí máme zkušenost z veřejně prospěšných prací. Tam ale máme dotyčné v zaměstnaneckém poměru. Lidé na veřejné služby v něm ale nebudou. Zatím nevím, jak bude řešena bezpečnost práce, proškolení, pracovní pomůcky apod. těchto pracovníků. Myslím, že v omezeném počtu a v sezoně jsme schopni práci zajistit. V masovém měřítku ale nikoliv,“ tvrdí senomatský starosta Tomáš Valer.
Podobný názor má i starosta Pavlíkova Miroslav Truxa: „Čtyři, pět lidí jsme schopni na veřejné služby zaměstnat. Pokud by jich bylo víc, asi by nastaly problémy. Máme při obci zřízenu organizaci Vedlejší hospodářská činnost Pavlíkov, takže bychom nejspíš dali lidi na veřejnou službu pod její působnost.“
„Tohle mělo být zavedeno už dávno. Není přeci logické, aby poměrně značné procento populace pobíralo dávky ze státního rozpočtu, nic nedělalo, a když je to potřeba, ani nepomohlo. Hrabat listí, sekat trávu nebo odklízet sníh může skoro každý. Myslím, že naše obec je schopna v období, kdy je potřeba tyto práce dělat, najít deset pracovních příležitostí. Už nyní zaměstnáváme 8 – 10 lidí na veřejně prospěšných pracích,“ doplňuje kolegy Jiří Petráček, starosta Řevničova.
Tomáš Bednařík