Foto

Vedoucí dopravky Ladislav Heller (vlevo) popisuje postup při placení pokut kartou policistovi Janu Majdanovi.

 

Dopravka má k dispozici dva platební terminály

Pokuty můžete platit kartou

RAKOVNÍK. „Chcete platit v hotovosti, nebo kartou?“ Tuto otázku už můžete slyšet nejen z úst prodavačů a pokladních v obchodech, ale i policistů. Rakovnický dopravní inspektorát má několik týdnů k dispozici platební terminály, takže řidiči, kteří se dopustí přestupku, už nemusejí platit pokuty jen v hotovosti, ale i kartou.

„Terminály jsme dostali 1. října. Je to úplně stejné zařízení, jaké mají v obchodech, můžeme přijímat všechny běžné typy platebních karet. V praxi to funguje jednoduše. Pokud je řidiči při silniční kontrole uložena bloková pokuta, a to v jakékoli částce, vypíše mu dotyčný policista pokutu na místě nezaplacenou (neboť od něj nepřebírá hotovost) a po zaplacení pomocí karty mu místo bloku předá účtenku z platebního terminálu. Řidič podepíše, že účtenku převzal, a tím je pro něj celá záležitost vyřízena,“ přibližuje Ladislav Heller, vedoucí rakovnického dopravního inspektorátu.

Pro řidiče, kteří s sebou nevozí moc peněz v hotovosti, je to jednoznačně výhoda. Nebudou už muset chodit se složenkou na poštu, takže ušetří nejen čas, ale i peníze za poplatek. A výhodné je to i při řešení přestupků, kterých se dopouštějí cizinci. U nich totiž bývá v případě, že pokutu nezaplatí hned na místě, problém s dodatečným vymáháním.

Na Rakovnicku zatím dává většina řidičů přednost placení v hotovosti. Za první tři týdny používání terminálu zaplatili pokutu kartou jen dva. V prvním případě to byla částka 100 korun, v druhém 500 korun. „Teprve se to rozjíždí, takže si řidiči na možnost placení kartou ještě nezvykli. Osobně si myslím, že je to správné řešení do budoucna. Bylo by nejlepší, kdyby se hotovostní pokutové bloky úplně zrušily a platilo se jen kartami. Zamezilo by se tím případné korupci a nedorozuměním při placení hotovostí. Policista by vůbec nepřišel do styku s penězi a byl by svatý klid. Řidiče ale nemůžeme nutit, aby platili jen kartou, je to na jejich rozhodnutí,“ říká Ladislav Heller.

Terminály dopravní policie nejprve jeden rok testovala ve vybraných okresech. Jelikož se osvědčily, rozhodla se je pořídit i do menších měst. Rakovnická dopravka dostala dva přístroje. „K dispozici je mají hlídkaři. Ale pokud by chtěl kartou zaplatit pokutu i řidič, který zavinil dopravní nehodu, není problém. Hlídka k nehodě dojede a s řidičem úhradu pokuty vyřídí,“ říká vedoucí dopravky. Zatímco řidičům platební terminály život usnadní, policistům přibude administrativy. Každá pokuta placená kartou znamená několik papírů navíc, archivovat se musejí pět let.

Markéta Hartlová

« Zpět