Příslušníci 152. ženijního praporu Rakovník s bojovým praporem, který převzal velitel útvaru Martin Kavalír z rukou prezidenta Václava Klause.
Prezident předal ženistům bojový prapor
RAKOVNÍK/PRAHA. Letošní oslavy výročí vzniku samostatného československého státu měly velký význam pro rakovnické vojáky. Při slavnostním aktu na pražském Vítkově v pátek 28. října byl 152. ženijnímu praporu předán bojový prapor, což je pro vojenské útvary velká pocta. Tyto prapory jsou propůjčovány na základě rozkazu prezidenta republiky. Jsou symbolem vojenské cti a statečnosti a mají každému vojákovi připomínat povinnost sloužit vlasti a bránit ji proti vnějšímu napadení.
„V dřívějších dobách, když byl jednotce odebrán bojový prapor, tak to znamenalo, že je určena k zániku. Rozpadla se. Dnes to sice funguje jinak, ale bojový prapor stále představuje velkou čest. Jeho propůjčení je pro útvar určitým signálem, že dělá svoji práci dobře. Útvary ho nedostávají automaticky, laicky řečeno si ho musí zasloužit,“ přibližuje tisková mluvčí rakovnických ženistů Petra Ischiová.
Přestože nebylo nijak konkretizováno, proč si rakovničtí ženisté zasloužili prapor právě nyní, dá se předpokládat, že k tomu napomohla jejich účast v zahraničních operacích. Zejména pak na misi KFOR, jejímuž 16. kontingentu v minulém roce velel velitel 152. ženijního praporu Martin Kavalír. Ten také při slavnostním aktu na Vítkově bojový prapor z rukou prezidenta Václava Klause převzal.
„Pietního aktu se kromě prezidenta republiky zúčastnil i armádní generál Vlastimil Picek, jeho zástupce generálmajor Miroslav Žižka a spousta významných hostů a válečných veteránů. Převzetí bojového praporu přihlížel i rakovnický starosta Zdeněk Nejdl s manželkou. Předány byly dva prapory, kromě našeho útvaru ho získal ještě 44. lehký motorizovaný prapor z Jindřichova Hradce,“ přibližuje mluvčí.
Lícová strana všech bojový praporů je stejná, je na ní zobrazen velký státní znak. Na rubové straně rakovnického praporu je uprostřed znak útvaru, nápis 152. ženijní prapor a po levé straně znak města Rakovníka a vpravo lipová ratolest. Prapor je vyšívaný, vyrobený na zakázku. „Kvalita a vzhled praporu opravdu odpovídají jeho významu. Umístěn bude v kanceláři velitele. Neznamená to ale, že ho zavřeme v místnosti a nikomu neukážeme. Při významných příležitostech jistě budeme prapor prezentovat,“ uzavírá mluvčí.
Markéta Hartlová