Centrum by mělo žít, jako tomu bylo dříve
Je Rakovník mrtvé město?
RAKOVNÍK. Mezi rakovnickými prodavačkami se nese hlas, že by poblíž Tesca měl vyrůst i hypermarket Kaufland. Tuto informaci ověřoval na několika odborech MěÚ (stavební úřad, životní prostředí) i z hlediska samosprávy mluvčí radnice Jan Polák: „Ze všech stran zaznívala stejná odpověď, že žádná úřední řízení (povolení a pod.) se nevedou a žádný investor v tomto směru město Rakovník potažmo ani úřad nekontaktoval.“
Tato fáma není v Rakovníku novinku, žije si svým životem již zhruba rok a není se co divit. Tržby drobných obchodníků stále klesají a žádný zázrak nepřichází. Ba právě naopak, jak vyplynulo z našeho průzkumu, dokonce to vypadá na klacky házené pod nohy. Jednou z takovýchto „větví“ je podle tvrzení několika oslovených podnikatelů i v polovině roku zavedená změna parkovacího systému na náměstí, která komplikuje život zdejším obchodníkům a nepřináší na náměstí potřebný život.
„Kdyby tu nebyla pošta a banka, téměř nikdo by sem nepřišel,“ konstatuje Jana Němečková, spolumajitelka restaurace U Černého orla. „Někdy si říkám, že to vypadá, jako by byli radní podplacení, aby zlikvidovali zdejší podnikatele. Kdo si může dovolit přijít na oběd, když jen za parkování zaplatí čtyřicet korun. Stačí, když se rozhlédnete kolem sebe, řada obchodů končí, další se drží zuby nehty. Kdo by chtěl trávit v práci šestnáct hodin a na všechny strany jenom platit. Lidé nemají peníze, Rakovník chcípá, je to mrtvé město. V neděli v jedenáct hodin dopoledne tu nepotkáte živáčka. A to nemluvím o zásobovačích, ti, než aby sem najížděli několikrát, raději rozváží několik hodin zboží na ‚rudlech‘. Nedávno jsme byli v Německu, běžně je tam půlhodina zadarmo. Proč by to nemohlo být i tady?“
To, že vjezd na náměstí kritizují i dodavatelé, potvrzuje i Ilona Šimůnková, šéfová obchodu s rybářskými potřebami, sportem a galanterií: „Slyšíme od nich, že je jen velmi málo měst, kde je vjezd zpoplatněn obdobným způsobem. Nepomohlo ani to, že je ve značné části náměstí v poslední době znemožněno parkování zákazovou značkou kvůli rekonstrukci památkové zóny. Zhruba po měsíci byla značka posunuta o kousek, takže před naším obchodem vznikla čtyři parkovací místa, což nestačí. Když přijedu ráno do práce, jsou už beznadějně obsazená. Platím si roční parkování na náměstí a přitom zboží nosím od gymnázia. Myslím, že toto by také mělo město uhlídat, když za parkovávání platíme nemalé peníze.“ Přestože sortiment je v tomto obchodě poměrně specifický, i zde se projevuje dlouhodobý pokles tržeb. „Nedokážu však posoudit, zda na to má vliv zdražení vjezdu na náměstí nebo celková krize,“ dodává Ilona Šimůnková.
Podobný názor na snížení tržeb má i Petr Svoboda: „Celorepubliková krize je podle mého mnohem horší než sama změna vjezdu na náměstí, i když není pochyb o tom, že fronty u výběrčí budky jsou tragédie. Systém dvou závor je zastaralý, najděte mi město, kde je vjezd na náměstí řešen podobně. Je to takový starostův pomník a já předpokládám, že jednoho dne zmizí spolu s ním. Vždyť by stačily dva parkovací automaty a problém by byl vyřešen. Náměstí bylo, je a mělo by být centrem dění, takže v zájmu radnice by mělo být pustit tam co nejvíce lidí. Byl jsem kvůli tomu i u starosty, ale on je s tímto řešením spokojený. Centrum by mělo žít, jako tomu bylo dříve.“
Jednou z těch, pro níž je změna parkovného likvidační, je majitelka obchodu s ovocem a zeleninou Ludmila Fialová: „Tržby jdou rapidně dolů. Hodně nás zničilo Tesco a teď nás ještě dodělalo město. Mám zaměstnané čtyři prodavačky a všechny pochopitelně chtějí peníze. Musím vydělat na nájem, elektřinu a plyn, což absolutně nejde. Nemohu být v obchodě sama, ani to nemůžeme řešit zkrácením pracovní doby, to by sem lidé také přestali chodit. Takže počítáme s tím, že po Novém roce skončíme. Řada lidí mi tu potvrzuje, že vjedou na náměstí, stačí si za dvacet minut nakoupit, ale pak čekají v koloně u výjezdové závory a rázem místo dvaceti korun zaplatí čtyřicet, což je podruhé odradí.“
Lenka Pelcová