Foto

Podoba nového pomníku padlých u čistecké radnice.

Pomník se k radnici vrátí už v příštím roce, pomůže dotace

Děti oživí osudy padlých vojáků

ČISTÁ. Od doby, co v Čisté rekonstruují radnici, chybí v obci pomník padlých. Tvořily ho totiž čtyři velké žulové desky se jmény osazené na fasádě budovy. Když je obec kvůli rekonstrukci sňala, zjistila, že dvě z nich jsou prasklé. Navíc nebude možné je kvůli plánovanému zateplení objektu vrátit na původní místo. Pomník ale pochopitelně z Čisté nezmizí, obec vymyslela zajímavý projekt, díky němuž vznikne nejen nový památník, ale také budou znovu oživeny osudy některých z padlých vojáků. Pátrat po nich budou zdejší školáci.

„Desky zřejmě popraskaly tím, jak budova pracovala. Kvůli tomu jsme ji také stahovali ocelovými lany. Mysleli jsme si, že jsou na budově nějak přilepeny, ale ukázalo se, že jsou usazeny na železných trnech. Navíc byly opracovány jen z jedné strany a jejich síla byla různá od dvou do sedmi centimetrů. Na těchto deskách byla jména padlých v 1. světové válce. Oběti 2. světové války byly na další desce na soklu budovy. Nyní vše sjednotíme,“ přibližuje starostka Blanka Čebišová.

Návrhů na podobu nového pomníku bylo několik. Nejvíce se zamlouvala varianta, která odkazuje k původnímu řešení. I nadále budou památník tvořit černé žulové desky. Budou však tři a místo na budově budou usazeny na litinových sloupkách. Mezi nimi budou ještě další dva sloupky pro zavěšování věnců. „Kolem nich bude řetěz. Pomník zůstane na stejném místě před radnicí. Jeho podobu nám muselo schválit ministerstvo obrany, je totiž vedený jako válečný hrob. Žádali jsme i občany, aby vyjádřili svůj názor. Nikdo neměl námitky. Projekt ale nepočítá jen s pomníkem. Jeho součástí bude i úprava nejbližšího okolí. Vznikne zde odpočinkový kout se dvěma lavičkami. Zároveň to bude jedno ze stanovišť připravované naučné stezky Jaroslava Vrchlického,“ přibližuje starostka.

Projekt je ale výjimečný zejména tím, že do něj budou zapojeny i děti, konkrétně deset žáků osmé třídy a pět deváťáků. „Děti budou během hodin dějepisu, v rámci tématu regionální historie, zpracovávat osudy legionářů. Zatím jsem jim představila, co je čeká, a nastínila jim situaci první světové války a legií. Žáci budou vyhledávat informace k vybraným vojákům. Základním pramenem bude online registr legionářů a materiály uložené na obecní úřadě. Kromě toho chystáme rozhovory s rodinnými příslušníky padlých,“ říká učitelka Veronika Švarcová.

Momentálně jsou školáci na samém začátku. Prvotní informace budou čerpat z internetové databáze, kde je mj. uvedeno u jakého útvaru voják sloužil, kdy vstoupil do legií, jakou měl hodnost či kdy a kde padl. „Vytvoříme si desky, v nichž bude mít každý voják svoji složku. Na pomníku je spousta jmen, ne všem se budeme moci věnovat více do hloubky, ale bylo by dobré, aby byl jmenný seznam z počátku kompletní. Aby děti věděly o každém a pokusily se ke všem jménům doplnit z registru základní informace. Až budou pracovat s archivními dokumenty, tak si vyberou už skutečně konkrétní jméno a budou k němu ve skupinách hledat co nejvíce údajů. Všeobecné informace o legionářích dají děti dohromady společně,“ přibližuje Veronika Švarcová. Hlavním výstupem by poté měla být brožura a výstava v Muzeu Čistecka při slavnostním odhalení nového pomníku. Na projekt se obci podařilo získat dotaci z programu Leader.

„Díky tomu, že se o projektu v obci hovoří, už jsme se od pamětníků dozvěděli spoustu zajímavostí, o kterých jsme nevěděli. Například to, že za každého padlého byl na Holubím vrchu vysazen akát. Protože se jich tam moc nedochovalo, rádi bychom je v příštím roce obnovili. To už ale bude mimo projekt,“ uzavírá starostka Blanka Čebišová.

Markéta Hartlová

« Zpět