Foto

Starostka Jaroslava Paulová a místostarostka Eva Kounovská při vyhlášení výsledků soutěže.

Ve Vesnici roku vyhráli téměř třetinu ročního rozpočtu

Šípy třetí v národním kole

ŠÍPY. Před několika měsíci slavili obyvatelé Šípů poprvé. V soutěži Vesnice roku získala obec Oranžovou stuhu, která je udělována za spolupráci se zemědělskými subjekty. Ministerstvo zemědělství ale v této oblasti vyhlásilo ještě národní kolo, ve kterém Šípy skončily na třetím místě. Obec za to získala 600 tisíc korun.

„Když jsme uspěli v krajském kole Vesnice roku, konalo se slavnostní vyhlášení výsledků ve vítězné obci Hlavenec. Ta tedy ve Středočeském kraji obdržela Zlatou stuhu. Nám byla předána Oranžová stuha a dozvěděli jsme se, že to ještě není všechno a že postupujeme do celostátního kola, které se týká držitelů Oranžové a Zelené stuhy. Následovalo to, že jsme celou akci, již jsme při krajském kole vymysleli pro komisi soutěže, absolvovali znovu,“ popisuje starostka Jaroslava Paulová.

Scénář jen trochu poupravili a více ho zaměřili především na zemědělství. Složení šestičlenné komise bylo tentokráte jiné, většinou ji tvořili zástupci ministerstva. „V rámci pozemkových úprav tu máme pěkně udělané polní cesty, což byla jedna z věcí, kterou jsme se mohli komisařům pochlubit. Samozřejmě jsme představili všechny naše obecní části, v každé z nich jsme se u něčeho zastavili. V Bělbožicích jsme předvedli předělaný domeček bývalé váhy, což je vlastně také zemědělské téma, v Milíčově to samé, tam máme z váhy udělané místo pro společenská setkávání a čekárnu pro autobus a pojízdnou prodejnu. V Milíčově za námi přijela i majitelka mlýna, která se věnuje zemědělské činnosti a jako překvapení pro komisaře přijel její syn s velbloudem. Z toho byli opravdu unešení. Pak jsme projeli polní cesty, i když ne tak, jak jsme měli původně naplánováno, protože nám zrovna nevyšlo počasí. A nakonec jsme je vzali do Šípů,“ přibližuje starostka.

V Šípech byla první zastávka u soukromého zemědělce Josefa Slabého, který nejenže hospodaří, ale má i velkou sbírku veteránů traktorů. Další zastavení bylo ve společnosti Agrofarm, jež je v obci největším zemědělským subjektem a spolupráce s ním je nejvíce rozšířena. „Pomáhají nám nejen při akcích, ale i se zimní údržbou a sekáním trávy a starají se o vodárnu. I obec se jim snaží vycházet vstříc, opravili jsme například komunikaci, kde mají čerpací stanici,“ vysvětluje Jaroslava Paulová. Další zastávkou, která se komisařům velmi líbila, byla myslivecká střelnice, kde jim myslivci předvedli střelbu na asfaltové holuby. Někteří komisaři si to i sami vyzkoušeli.

„Závěrečné občerstvení jsme připravili v pohostinství. Tam se odehrála i beseda, kam přišli svoji činnost prezentovat zástupci spolků, promítli jsme fotografie z akcí a místní děvčata jim zatančila. Celkem měla komise na návštěvu obce dvě hodiny. Že je přesvědčíme natolik, že nás vyhodnotí jako třetí nejlepší, nikdo nečekal. Do soutěže jsme šli poprvé, přihlásili jsme se na poslední chvíli a bez jakéhokoli očekávání úspěchu. Ohromnou radost jsme měli už z první stuhy,“ říká starostka.

Vyhodnocení celostátního kola bylo napínavé. První se konalo na začátku září ve Valdštejnském paláci v Praze, kde Šípy obdržely za Oranžovou stuhu v národním finále 600 tisíc korun. Tím však napětí neskončilo. Ze třinácti zúčastněných obcí totiž patřily mezi tři, které postoupily do boje o první místo, v němž mohly získat ještě dalších 200 tisíc korun. „Výsledky jsme se dozvěděli ve vesnici Komňa ve Zlínském kraji, která se letos stala Vesnicí roku. Zaslouženě, protože je to tam opravdu nádherné. Až tam jsme se dozvěděli, že jsme skončili na třetím místě a získali za to spoustu věcných cen. Zvítězila Řepeč z Jihočeského kraje,“ přibližuje starostka s tím, že utratit v obci 600 tisíc korun rozhodně nebude žádný problém.

Markéta Hartlová

« Zpět