Jediné, co knihovně chybí, je víc peněz na nové knihy
Čtenářské hity: fantasy, detektivky a romantika
NOVÉ STRAŠECÍ. V minulém čísle Raportu jsme informovali o úspěchu Městské knihovny Rakovník, která byla oceněna v celostátní soutěži Knihovna roku, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR spolu se Svazem knihovnických a informačních pracovníků. O tom, jak to v novostrašecké knihovně nyní „vyšlapuje“, jsem si povídal s její ředitelkou Jitkou Tomšů.
„Daří se nám velmi dobře. Nemůžeme si stěžovat na nedostatek čtenářů, naopak. Přibývají nám, hlavně pak děti a mladí čtenáři. Mnozí sem chodí jako do klubovny. Mám velkou radost z toho, že se z knihovny stává centrum setkávání generací. Od malých dětí, přes studenty až po seniory. Lidé tu sedí, prohlížejí časopisy, knihy, čtou si, děti chodí na internet, který je tu díky občanskému sdružení Bubákov zdarma,“ říká Jitka Tomšů.
Jak známo, v létě roku 2008 se městská knihovna přestěhovala z nevyhovujících prostor v ulici 28. října do objektu bývalé pojišťovny v Havlíčkově ulici. Podle Jitky Tomšů je to úžasné místo, kam přijde spousta lidí, protože v budově sídlí i další instituce. Hodně dělá i to, že je všude bezbariérový přístup. „Za tři roky nám stouply nejen počty čtenářů, ale i počty výpůjček. Abychom vyšli všem čtenářům vstříc, prodloužili jsme výpůjční dobu ve středu až do 18 hodin, aby si mohli do knihovny dojít i dojíždějící. Jinak máme otevřeno ještě v pondělí do 17 a v pátek do 16 hodin,“ pokračuje paní ředitelka.
Novostrašecké knihovnice Jitka Tomšů a Jitka Sochorová rozšířily spolupráci s Gymnáziem J. A. Komenského. Jakmile se studenti prvních ročníků ve škole trošičku rozkoukají, jdou na exkurzi do knihovny. Mnozí z nich již v „sítích“ knihovnic uvíznou. Navštěvovat zdejší knihovnu je totiž (vzhledem k neustále stoupajícím cenám knih) výhodné. Čtenáři zde totiž platí pouze roční registrační poplatek ve výši 200 korun, děti, studenti a důchodci jenom polovinu. „Za půjčení jednotlivých knih pak už neplatí. Dětem půjčujeme 5 svazků na měsíc, dospělým 10 svazků. Ovšem, když je přečtou třeba za týden, můžou přijít a znovu si odnést stejný počet,“ vysvětluje Jitka Tomšů.
Knižní fond se novostrašecká knihovna snaží neustále doplňovat o novinky. „Jedinou bolestí, kterou cítíme, je snižující se příděl finančních prostředků na nákup nových knih. Letos jsme dostali 80 tisíc korun, což je skoro o polovinu méně, než před dvěma roky. Máme ale slíbeno, že příští rok to bude lepší, protože knihovna má výsledky,“ konstatuje ředitelka. V současné době velmi dobře funguje spolupráce s vedením města. Je prý znát, že jak pan starosta Karel Filip, tak paní místostarostka Ludmila Vosátková jsou původní profesí učitelé a mají kladný vztah ke kultuře. Samozřejmě, že knihovna je zapojena do meziknihovní výpůjční služby, která je hodně využívaná. „Obracíme se nejvíc na kladenskou vědeckou knihovnu, pak na rakovnickou, ale máme tu třeba i studenta theologické fakulty, kterému objednáváme knihy až v Olomouci,“ potvrzuje Jitka Tomšů a dodává: „Moc bych chtěla poděkovat našim čtenářům, kteří nám darují své knihy, většinou jednou, dvakrát přečtené, tedy skoro nové. Díky tomu ročně získáme zhruba tisíc svazků.“
Ptám se, o jakou literaturu je mezi čtenáři největší zájem. Děti se nejvíc ptají po fantasy literatuře. Dospělí si zase půjčují detektivky a thrillery, ženy pak i romantickou literaturu. To prý se za dvacet let příliš nezměnilo. Paní Tomšů těší, že v poslední době vzrůstá také zájem o české i světové klasiky. „V tomhle nám pomohly státní maturity. Opět se studenti zajímají o díla Karla Čapka, Viktora Dyka a další klasiky.“
V současné době je v knihovně zaregistrováno 735 čtenářů, z toho 214 dětí. Za devět měsíců letošního roku přišlo 9232 návštěvníků, z toho 2700 dětí. Dohromady si půjčili 31 379 svazků knih.
Tomáš Bednařík