
Hosté slavnostního otevření nové galerie Ráčků si prohlížejí sociálně-terapeutickou dílnu.
V domě na Pražské je také terapeutická dílna a chráněný byt
Ráček má novou galerii
RAKOVNÍK. Byla to v úterý 4. října v Ráčku velká sláva. Po roce, kdy tento stacionář získal od města Rakovníka do pronájmu dům čp. 97 na Pražské ulici, zde otevíral svoji vlastní galerii, která doplnila sociálně-terapeutickou dílnu a chráněný byt.
„Celý dům nyní slouží sociálním účelům. Využili jsme v něm každou místnůstku. V přízemí jej již zmíněná dílna a nyní i galerie, v prvním patře je chráněný byt, v němž momentálně bydlí čtyři klienti Ráčku, byt pro odlehčovací službu a úplně nahoře je Dům na půl cesty, kde jsou děti z Dětského domova v Novém Strašecí. K dispozici máme také dvorek, který můžou využívat nejen naši klienti, ale také děti z Domu na půl cesty,“ provádí mě domem sociální pracovnice Domova Ráček Markéta Kovářová.
Jak známo, jednou ze součástí aktivit klientů Ráčku je umělecká tvorba. Na svém kontě mají na 500 obrazů, které namalovali pod vedením lektorky Štěpánky Rácové. Veřejnost je mohla obdivovat již při osmi výstavách. „První byla v roce 2004 v kulturním centru a nazývala se Kouzlení. Poslední vloni na podzim v Muzeu T.G.M. a pojmenovali jsme ji Podzimní emoce. I když jsou naše výstavy prodejní, ne vždy se všechno prodalo. Bohužel v Ráčku na Sekyře nemáme tolik místa, abychom tam mohli obrazy vystavit. Proto jsme se rozhodli, že zřídíme galerii tady,“ vysvětluje Markéta vznik výstavní síně na Pražské ulici. V galerii však nenajdeme jenom obrazy, ale i další velmi pěkné výrobky Ráčků. „Máme tu třeba malované hodiny, na textil (trička, plátěné tašky ad.) přenesené obrazy, zkoušeli jsme obrázky malovat na hřejivé polštářky naplněné pšenicí, dále tu jsou proutěné výrobky od ošatek až po koše na houby, květníky, keramické výrobky jako hrnečky, popelníky, andílky, kočičky a další. Novinkou jsou koupelové soli, sprchové gely, šperky a gelové svíčky,“ vypočítává Markéta Kovářová výrobky, které si můžete kdykoliv přijít do Ráčku na Pražské prohlédnout, případně i zakoupit.
Jak již bylo řečeno, součástí nových prostor je i sociálně-terapeutická dílna, kde Ráčci spolupracují s firmou Pinie, s.r.o. z Lubné. „Tato společnost se specializuje na výrobu hoblíků a jako druhotný produkt vyrábí různé druhy klínků. A s jejich distribucí Pinii pomáhají naši klienti,“ říká Markéta Kovářová a pokračuje: „Většina klínků, které jsou nejrůznějších druhů a velikostí, jde na export do SRN. Naši klienti klínky počítají, váží, balí, opatřují etiketami, vkládají do přepravek a takto připravené klínky firma odváží do velkoskladů v Německu.“ Za stržené peníze hradí Domov Ráček nájemné a zbytek šetří na nejrůznější úpravy objektu. „Musím se pochlubit, že 100 tisíc korun z vlastních prostředků jsme už investovali do úpravy dvorku, kde jsme mimo jiné nechali udělat novou dlažbu a postavit pergolu. Práce s klínky se našim klientům líbí a baví je. Třeba Honzík Majba se na klínkách naučil počítat,“ tvrdí Markéta.
Slavnostní akt začal v úterý krátkým videosnímkem, který mapoval výstavní aktivity Ráčků. Pak již došlo k otevření galerie. Pásku přestřihl starosta města Rakovníka Zdeněk Nejdl. Spolu s ním byl přítomen i místostarosta Jan Švácha. Každý z hostů dostal dárek - gelovou svíčku a tužku s jedním z obrázků. Potom už se mohli zájemci podívat do všech místností domu a prohlédnout si vystavená díla. „Věřím, že si k nám cestu Rakovničané najdou a přijdou se potěšit pracemi Ráčků,“ dodala Markéta Kovářová s tím, že otevřeno je každý všední den od 9 do 16 hodin.
Tomáš Bednařík