V září bude koupání už jen na vlastní nebezpečí
Tyršák zachránili motorkáři
RAKOVNÍK. Odmyslíme-li si minulý týden, kdy padaly teplotní rekordy, bylo letošní léto pro provoz venkovních koupališť katastrofální. „Lidé, kteří jsou tu ubytovaní, se v teplejších dnech koupali. Od těch se ale vstup nevybírá. A lidé z ulice nepřijdou, pokud není 35 °C. Když už uznají, že je teplo, tak se vykoupou spíš v bazénu u domu a nepůjdou na Tyršák jen kvůli tomu, že je pár hodin hezky. Sezona je příšerná. Když nebudu brát minulý týden, tak jsme za celé prázdniny seděli na pokladně jen čtyřikrát, častěji to nemělo cenu, protože lidé nechodili,“ popisuje provozovatelka Tyršova koupaliště Jana Bechyňová.
Letošní sezona na koupališti začala 15. června, tedy zhruba o 14 dní později než loni. Nebylo to z důvodu, že by areál nebyl připraven. Svou roli v tom hrály především nutné náběry vzorků vody. „Jakmile zahájíme sezonu, musíme ze zákona provádět každých čtrnáct dní rozbory kvality vody a jeden nás vyjde na 5 000 Kč. A vzhledem k tomu, že klientela začíná najíždět spíše až koncem června, tak se nám zdálo zbytečné začínat dříve. Už před 15. červnem bylo několik hezkých dní, kdy se lidé koupali. Bylo to ale s výstrahou, že je to na vlastní nebezpečí. Voda byla bio ošetřená, takže nikdo neměl po koupání žádné problémy,“ přibližuje Jana Bechyňová.
Letošní návštěvnost odhaduje až o padesát procent nižší než loni, kdy vybírali vstupné na pokladně minimálně půl sezony. Dokud nepřišla tropická vedra minulého týdne, byla návštěvnost maximálně 350 platících za den. „Když jsem tu začínala, byl o první sezonu denní rekord 700 lidí. Musíme doufat, že takové prázdniny, jako byly letos, už v příštích letech nezažijeme. Bohužel nám počasí odradilo i spoustu lidí, kteří měli zamluvené chatky. Letos jsme se rozhodli nezálohovat pobyty a už to nikdy neuděláme. Většina lidí nám kvůli špatnému počasí dva dny před začátkem pobyty rušila. Věřím, že kdyby měli zaplacenou zálohu, tak by přijeli. Ono dát 2 500 korun, je přeci jen určitý závazek,“ říká. Jediní návštěvníci, které počasí od pobytu na Tyršáku neodrazovalo, byli kabinkáři (pronajímají si na celou sezonu zdejší kabinky). Na koupaliště začali docházet v květnu. „Jsou to stálice. Nechodí sem až tak kvůli koupání, i když většina z nich jsou aktivní plavci, ale spíš si sem chodí posedět a popovídat s ostatními,“ vysvětluje.
Jediným pozitivem léta byl prý návrat motosrazu Rack reyd. Jak říká provozovatelka koupaliště, nebýt jeho, byli by v mínusu už od začátku sezony. „Motorkáři nás zachránili. Díky bohu, že se Rack reyd vrátil. Je pravda, že jsem se ho trochu bála, protože jsem tu sraz na vlastní kůži nezažila, ale nebyl jediný problém. Obávané mýty typu benzín ve vodě nebo načůráno kolem chatek, se rozhodně nevyplnily. Vše se zvládlo bez problémů. Rakovničtí motorkáři jsou parta slušných chlapů, která dodržela, co slíbila. Organizačně fungovali na 100 procent po celé čtyři dny. A i když přišel déšť, který tu zhoršil terén, tak to chlapi ukočírovali a nechali sem navézt několik multicar štěrku. Už v neděli odpoledne po srazu sem mohli najíždět rekreanti na ubytování a bez problémů se koupat,“ chválí Jana Bechyňová průběh motosrazu.
Kromě Rack reydu se na Tyršově koupališti konaly už jen dvě větší akce. Koncert Tří sester a Brutusu. Brutus tu vystoupí ještě 11. září. „Jsem rozhodnutá, že sezonu oficiálně ukončím k poslednímu srpnu. Pokud bude v září ještě hezky, tak se budou návštěvníci koupat opět jen na vlastní nebezpečí,“ uzavírá provozovatelka.
Markéta Hartlová