Foto

Druhou disciplínou závodu byl slopstyle, který je díky skokům divácky velmi atraktivní.

 

Do divácky atraktivního slopstylu šla jen polovina účastníků

Trať byla zábavná i krvavá

RAKOVNÍK. Týden předtím, než se Rakovník proměnil v město cyklistiky, patřil jinému sportu. V lesoparku Jamka se uskutečnily mountainboardové závody Bloody boards. Závodilo se ve dvou disciplínách – boardercross a slopstyle. Přijelo sedmnáct závodníků a dvě závodnice.

„Závody, jaké tu děláme, jsou poměrně ojedinělé. Že by se jezdívalo vyloženě downhillově v lese nebo lesoparku, to moc nebývá. Spíš se závodí na speciálních tratích, kde jsou skoky a klopenky. Samozřejmě se pořádají i downhillové závody, ale tady v Rakovníku jsou ojedinělé tím, že je to jen jednodenní akce a že to není žádný oficiální park určený pro závodění. Trať se tu postaví vždycky jen na tuhle akci,“ přibližuje hlavní pořadatel Jirka Rejnek.

První dva ročníky akce se konaly za nemocnicí, pak se přesunula do lesoparku Jamka, kde našli pořadatelé nejvhodnější prostředí. „Je tu ideální sklon na trať a na skoky a všechny nás to tu moc baví,“ vysvětluje Jirka Rejnek. Sám jezdí na mountainboardu čtyři roky, předtím holdoval spíše horským kolům a věnoval se skokům a downhillu. S kamarády tehdy pořádal sjezdové závody na Bartoni a ve Václavech. „Když jsme začali jezdit na mountainboardu, řekli jsme si, že bychom mohli udělat v Rakovníku i nějakou mountainboardovou akci. A letos je to čtvrtý ročník. Při prvních dvou se jezdil jen sjezd. Navíc byla trať na polní cestě, takže to bylo bez stromů, ale zase to tam jelo hodně rychle a byla tam spousta míst, kde se dá vylítnout mimo trať do křoví. Až tady v Jamce jsme přidali do programu i skoky,“ popisuje hlavní pořadatel.

Všichni přihlášení účastníci závodili jen v první disciplíně boardercross, na druhou se zapsala jen zhruba polovina. Skoky jsou totiž specifická záležitost a ne každý se na ně orientuje. „Downhilly jsou víc na fyzičku, slopstyle je taková pohoda, ale zároveň stačí malá chyba, aby se to vyhrotilo,“ říká Jirka Rejnek a naznačuje, že k mountainboardům patří i pády a zranění. Ostatně se to ukázalo i v Rakovníku. Při tréninku trefil jezdec z Frýdku Místku strom a skončil v nemocnici. „Nevypadalo to sice hezky, ale naště­stí je to jen oteklé oko, které se spraví, odřený obličej a lehký otřes mozku. Na to jsme zvyklí,“ říká pořadatel.

Jirka Rejnek byl zároveň i jedním ze závodníků a dokonce se mu ve sjezdu dařilo tak, že se stal jeho vítězem. „Je to trochu trapný, ale na svoji obhajobu chci říct, že jsem trať nestavěl a viděl jsem ji teprve při první rozjížďce,“ směje se. Trať se oproti té loňské mírně lišila a ve spodní části pořadatelé více uzavřeli jednu ze zatáček. Podle závodníků byla trať zábavná. V horní části hodně technická a dole dost rychlá, navíc prostory mezi stromy byly poměrně úzké, takže při startu tří závodníků došlo i na strkanice. Na druhém místě v boardercrossu byl Marek Buřval z Prahy a na třetím Vojtěch Stejskal z Prahy. Samostatně hodnoceny byly dvě ženy, obě dorazily z Frýdku Místku. Vítězkou byla Danka Kramosilová, za ní skončila Aneta Žáčková.

Následoval slopstyle, který je považován za hlavní disciplínu. Díky skokům je pro diváky nejatraktivnější. „Jezdci při ní předvádějí snowboardové prolety a rotace. I tady máme oproti loňsku novinku. Je to překážka, kdy se z většího skoku vyskakuje na lávku a z té se následně skáče dolů. Loni tu nic takového nebylo, jen dvě malé lávky a jeden hlavní skok,“ říká pořadatel. Ve druhé disciplíně se nejvíc dařilo účastníkům z Havlíčkova Brodu. Zvítězil Jindřich Hart, druhý byl Honza Venclovský a bronz zůstal díky Jiřímu Rejnekovi v Rakovníku. Závody uzavřel koncert kapel.

Markéta Hartlová

« Zpět