Žvýkačkový don Pedro vtiskl Coombalu mexickou podobu

Kníratý festival rozžhavily seňority

LUŽNÁ. Jediný kníratý open-air festival na světě Coombal se vrátil v sobotu 16. července po roční pauze do Lužné. Silnější o nápaditou a propracovanou propagaci (a v případě směrovek u silnic i lákavou pro zloděje), ale přesto stále spíše komorní, což sice není zas tak potěšující pro pořadatele, ale na druhou stranu patří právě rodinná atmosféra k silným stránkám Coombalu. Není to festival davů tlačících se pod pódiem, jako spíše klábosících skupinek roztříštěných po sportovním areálu.

Letos Coombal, na který dorazilo 385 platících návštěvníků, ujížděl na mexické vlně. Po předchozím mafiánském ročníku nad ním tentokráte převzal záštitu don Pedro, jehož pořadatelé uvedli coby žvýkačkového magnáta s pestrou minulostí a růžovou budoucností. Známe ho všichni jako postavičku ze žvýkačky Pedro. Pro festivalové účely prošel jen drobnou úpravou. Svoji vizáž předtím nejprve vylepšil pomocí Oknírátoru. Ten mohli na webových stránkách Coombalu využít všichni, kdo si nestihli vypěstovat knír soutěžní délky. Ke svojí vložené fotografii stačilo přiřadit některý z nabízených typů knírů a uložit do systému. Z fotek pak pořadatelský tým losovat výherce, kteří získali zdarma los lupenos (tedy vstupenky).

Hravá byla i krabicová kampaň, jež k festivalu patří už třetím rokem. Krabičáci ovšem letos nepronikli jen do ulic města a na internet, ale také na filmové plátno. Propagační klip se totiž promítal v rakovnickém letním kině.

Mexický styl v sobotu umocnilo i slunečné počasí a charakteristické oblečení. Zatímco ponča potěšila jejich nositele až se soumrakem, sombrera byla coby stínítka praktická už od dopoledne. Díky teplému počasí se navíc do coombalovské hravosti, která je vzhledem ke kníraté filozofii akce doménou zejména mužů, mohla vložit i děvčata. Mnohá tak dorazila v červených sukních a s květinami ve vlasech, což rozžhavilo nejednoho přítomného seňora.

„Když jsem holky viděl, tak jsem se rozhodl, že kromě soutěže o nejknírovatější knír vyhlásíme i soutěž o nejmexičtější seňoritu,“ říká hlavní pořadatel Coombalu Michal Ortcykr. Zatímco muži museli svůj oknírovaný obličej nechat zvěčnit fotografem (snímky najdete na webu festivalu), seňoritám stačilo se pouze promenádovat tak, aby si jich porota všimla. Mezi kníráči nakonec zvítězil Lukáš Cafourek, mezi seňoritami zpěvačka kapely Z davu Bára Podaná.

Festival má především regionální rozměr, a tak to i letošní coombalové kapelos neměly v naprosté většině do Lužné daleko. Z regionu nebyly jen hlavní hvězdy večera The Pooh, 100 °C a Michal Viktořík z J.A.R. „V našem regionu máme spoustu kapel. Mají svůj okruh fanoušků, takže se snažíme vybírat kapely tak, aby nebyl u všech stejný a přišly různé sorty lidí,“ vysvětluje Michal Ortcykr. Coombal měl letos čtyři nováčky – mladé kapely Red weed, Pation contables a Katie and the accessories, a Krizi, kterou sice založili už v roce 1994, ale kvůli patnáctileté pauze na žádném z předchozích Coombalů nehrála.

S největším napětím očekávali fanoušci kapelu Zima, která se představila poprvé v nové sestavě (více viz Po turné jsme nevěděli...). Trochu zklamáním sice bylo, že zahrála jen šest písniček, ale vzhledem k tomu, že ještě koncem loňského roku nebylo jisté, zda bude vůbec fungovat dál, to fanoušci přijali s tolerancí. „Zase jsme ale díky tomu účinně zafungovali jako lapač skluzu,“ podotýká frontman Zimy Marek Bradáč.

Do pozice hlavní regionální hvězdy festivalu letos pořadatelé dosadili mladou kapelu Mara Jade. „Zastupuje novou vlnu. Za krátkou dobu, co funguje, dosáhla hodně úspěchů. Je o ně zájem, takže si zaslouží hrát jako poslední z místních,“ říká Michal Ortcykr. I Mara Jade se musela potýkat s napětím z očekávání. Během dobře rozjetého turné totiž přišla nečekaná pauza (kvůli zlomené klíční kosti bubeníka Jirky Bendla) a kapela dva měsíce nehrála. Vynechat tak musela i plánované koncerty v Polsku.

Markéta Hartlová

« Zpět