Mandarinka měla na jednom stonku 98 květů
RAKOVNÍK. Výtvarná díla vytvořená člověkem vystřídala v Rabasově galerii na tři dny výtvarná díla vytvořená přírodou. V Heroldově síni byly k vidění stovky květů lilií, které vypěstovali liliáři ze spolku Martagon. Vystavovatelé byli nejen z Rakovníka, ale i z Aše, Mostu, Volyně, Tábora nebo Brna.
„Letos se nám termín vyvedl. Lilie jsou v plném květu a i přestože se na jaře objevily mrazy, tak vykvetlo poměrně hodně dobrých odrůd. Jsou tu zastoupeny martagon hybridy, asijské hybridy a další. Jsou tu k vidění i ukázky novošlechtění členů naší organizace. Novošlechtěním se zabývají především náš předseda Vratislav Novák, zdejší člen Martagonu Jiří Hloušek nebo Jana Pošvecová z Tábora, která tu má hodně nových exponátů,“ přibližuje Božena Reisová z pořadatelského týmu a představuje jednu z ukázek novošlechtění. Zatím není odrůda uznána, proto má pouze číselné označení a pracovní název slunce. Teprve až projde registrací a schválením, bude oficiálně uznána za novou.
„Jsou to překrásné květy. Oranžové trubky se zatočenými petály vzad, z vrchu mají žebra cihlově červenou barvu,“ ukazuje pořadatelka. Velmi zajímavý unikát od šlechtitelky Jany Pošvecové si mohli návštěvníci prohlédnout na fotografii. Jedná se o novou sytě oranžovou odrůdu s pracovním názvem mandarinka. Unikátem, který byl představen v Praze týden před rakovnickou výstavou, byla tzv. fasciace. „To znamená, že z jedné cibule vyroste několik stonků dohromady a ty jsou srostlé v jeden. Má to neskutečný počet poupat. Konkrétně tato má na jednom stonku 98 poupat, které všechny postupně rozkvetou. Těžko říct, jak lze fasciace dosáhnout. Stane se to jednou za čas jako mimořádný jev. Další rok už je to opět jen obyčejný květ lilie,“ vysvětluje Božena Reisová, která také patřila k vystavovatelům.
Z dovezených květin, jež se jí podařilo pobrat do vlaku, se podle jejích slov nejvíce povedla odrůda s velikými květy baywatch, za niž získala při výstavě cenu města Hodonína. V hlavních soutěžích byl oceněn i Tomáš Sehnoutka za kolekci novošlechtění orientálních hybridů, Jaromír Rezek za novošlechtění aureliánů, Jana Pošvecová za celou expozici novošlechtění a Vratislav Novák, který získal hned dvě hlavní ceny – města Rakovníka za odrůdu Futura a putovní cenu Václava Týleho za celou svoji prezentovanou expozici.
„Mně osobně se nejvíce líbí lilie, která sice není nijak gigantická, ale má zajímavě vybarvený květ. Je to odrůda Jaruna od Tomáše Sehnoutky, která má nejen tři barvy – bílou, žlutou a červenou, ale navíc i vystouplé papily, které mají svoji vlastní barvu, takovou tmavě fialovou, která působí krásně kontrastně oproti základu. Takhle vybarvený květ se jen tak nevidí. Je to velmi choulostivá lilie, která trpí chorobami, proto se musí pečlivě ošetřovat,“ říká Božena Reisová. Svého favorita mezi vystavenými liliemi hledali i všichni návštěvníci. A jako tradičně to byl těžký úkol.
„Asi vybereme některou z lilií, která má velké zvony, ty se nám líbí. Kterou konkrétně jsme se ještě nerozhodli,“ říká Radka Vajcová z Nového Strašecí, která přišla na výstavu s dcerou Katkou. „Chodíme sem pravidelně každý rok a vždy si něco objednáme na zahradu. Myslím, že pěstitelské úspěchy máme dobré, už máme celou zahrádku lilií,“ dodává.
Markéta Hartlová