Zaprášit skla modelu není hračka
RAKOVNÍK. Nejen děti, které jsou členy modelářského kroužku, jenž funguje při DDM Rakovník, měly v pondělí 9. května možnost předvést odborné porotě své modelářské práce při okresním přeboru. K vidění byla letadla, vojenská technika, bunkry i figurky.
„Dnešek je vlastně celý modelářský. Od rána sem chodily děti a seznamovaly se s modelářstvím. Ukazovali jsme jim, jak vypadá stavebnice a jak výsledek, když se slepí. Máme tu i spoustu stavebnic s plastovými kostičkami, tak si z nich mohly něco postavit. Nakonec jsme tu měli kolem 250 modelů,“ říká Marie Círová z DDM.
Od devíti dopoledne byly v klubu DDM k vidění i soutěžní práce. Většinu z nich dodali kluci, kteří jsou členy modelářského kroužku. „Do kroužku jich chodí devět. Začínají od toho nejjednoduššího a postupně se propracovávají dál, aby zvládli jednoduché operace a věděli něco o patině i samotném stroji. Všechno, co tu vidíte, je náročné. Když si třeba vezmete, že tohle dělal kluk jako svůj druhý model, tak i to, co vypadá jako snadné, je těžké,“ ukazuje vedoucí kroužku Zbyněk Musil.
Základem modelu je koupená stavebnice, některé díly si ale musejí modeláři ještě sami vyrobit, aby výsledek vypadal co nejvěrohodněji. Většinou nejsou součástí stavebnice drobné díly jako plachty, nábojnice nebo antény. Práci dá například i to, aby skla vypadala jako zaprášená.
Vedle dětských prací představili své modely i dospělí. „Tohle jsou modely Honzy Šnejdara, který už je na vysoké škole. Dnes už se s nimi umísťuje na mistrovství republiky. Také chodil do zdejšího kroužku,“ prozrazuje Zbyněk Musil.
Někteří mladí modeláři mají nejraději letadla, jiní vojenská vozidla a další propadli bunkrům. Největším bunkrologem kroužku je 11letý Vilém Boušek. Jeden z jeho soutěžních modelů byl řopík vzor 37. „Je atypický s vchodem z vrchu. Takové byly stavěné spíš v kopcích. Tenhle typ byl třeba ve Vranově nad Dyjí, ale za druhé světové války ho Němci zničili,“ říká Vilém, kterého k bunkrům přivedl táta. „Poprvé jsme spolu byli na bunkrech v tvrzi Dobrošov u Náchoda. Po různých tvrzích jezdím s tátou už od druhé třídy,“ říká. A očividně ho to dost baví. Stačí vznést k jakémukoli řopíku dotaz a hned má v zásobě povídání o jeho historii a místě výskytu.
Mezi oceněnými modeláři byl i 11letý David Vondráček, který na soutěž přinesl celou kolekci svých prací. „Vzal jsem, co jsem měl doma a vypadá to dobře. Pro mě je asi nejtěžší lepení obtisků, ty se nesmí nalepit nakřivo. Hodně mě baví technika a figurky. Modelařím asi jeden a půl roku, přivedl mě k tomu táta, který když byl malý, tak taky lepil modely,“ říká David.
Markéta Hartlová