V obci bude opět otevřena pamětní síň rozvědčíka Fraňka

Nezabudice mají zpět kulturák

NEZABUDICE. Do Nezabudic se vrací taneční zábavy a pamětní síň rozvědčíka Jaroslava Fraňka. Obci se podařilo získat zpět kulturní dům, tedy bývalou školu s přístavbou společenského sálu, o který přišla poté, co ho Jednota prodala do soukromého vlastnictví. Nemovitost, již místní v minulosti postavili, nyní musela obec koupit.

„Podařilo se nám tím napravit historickou chybu, k níž došlo v devadesátých letech, kdy měla obec podle mého restituční nárok na navrácení budovy do majetku. Místo toho ale došlo ze strany Jednoty k jejímu prodeji do soukromých rukou,“ přibližuje starosta Vladimír Kopejtko. Jak k tomu mohlo dojít? V době, kdy už škola (pro malý počet dětí) nesloužila k vyučování, v ní byla zřízena hospoda a obchod. V sedmdesátých letech k ní místní přistavěli v akci „Z“ sál se zázemím, kde se pořádaly různé kulturní akce. Provoz v celém objektu zajišťovala Jednota. Ta se po revoluci zachovala tržně a budovu prodala. Tento krok tehdy nikdo soudně nenapadl.

Do nabídky realitní kanceláře se kulturní dům dostal loni poté, co jeho majitelé, kteří ho před lety koupili od Jednoty, zemřeli a dědicové se rozhodli pro prodej. „Jakmile jsme to zjistili, začali jsme s nimi jednat a nakonec jsme se dohodli a za slušnou cenu budovu koupili. Potřebné stavební úpravy se nám podařilo zajistit brigádně, takže jsme do nich investovali jen nákupem materiálu. Do kulturního domu jsme poté přestěhovali výčep, takže hospůdka už není u hřiště, ale v kulturáku. Výběrové řízení na její pronájem vyhrál hospodský z Osvěžovny. Stejně jako obchod už je znovu v provozu a ve středu jsme v ní měli první akci, oslavu dne matek,“ říká starosta. První velkou akcí v obnoveném společenském sále bude májová zábava, kterou pořádají 28. května nezabudičtí hasiči.

Přestěhováním hospody a obchodu ale přesuny neskončily. Do jiných prostor se přemístí i obecní úřad s knihovnou. „Kvůli koupi kulturního domu jsme museli v rozpočtu sáhnout po rezervách, které byly připraveny pro velký projekt vodovodu a kanalizace. Tyto prostředky chceme do rozpočtu vrátit a sice tím, že jednu z obecních budov prodáme. Bývalá Osvěžovna není příliš atraktivní nemovitost, proto jsme se rozhodli prodat budovu obecního úřadu, která je v lepším stavu a na zajímavějším místě. Do objektu u hřiště tedy přemístíme kanceláře obce, zasedací místnost a knihovnu. Navíc je pro náš záměr lépe dispozičně řešena než současný úřad. Tam, kde býval obchod, totiž chceme znovu otevřít pamětní síň Jaroslava Fraňka,“ říká Vladimír Kopejtko.

Síň bude opět provozovat Muzeum T. G. M. Rakovník, které už místnost vymalovalo a připravilo pro nastěhování exponátů. Maximálně do tří týdnů by mohla být otevřena. „Jsem rád, že tu budeme moci Jaroslava Fraňka znovu připomínat. Je to náš významný rodák, nasadil život za vlast a byl za války popraven, proto si pamětní síň zaslouží. I když tu nikdy nebyly zástupy zájemců, tak sem v sezoně přeci jen turisté přicházeli a o jeho osobnost se zajímali,“ říká starosta.

Plány obce s prodejem obecního úřadu trochu komplikuje fakt, že byl v roce 2009 rekonstruován z dotace poskytnuté Středočeským krajem a podmínkou dotace je, že obec nesmí v následujících třech letech budovu prodat. Pokud by tedy kraj s prodejem nesouhlasil, mohlo by se stát, že bude muset obec poskytnutou dotaci, která byla ve výši 200 tisíc korun, vracet. Zastupitelé se na kraj i samotného hejtmana obrátili s písemnou žádostí, v níž popisují důvody, které je k záměru vedou. O žádosti Nezabudic zatím krajští zastupitelé nejednali.

Markéta Hartlová

« Zpět