Jedna z nevyužívaných tříd se změní v dětské centrum
Do školy se vrátí děti
POCHVALOV. V nejedné malé vesnici zůstala jako pozůstatek po časech, kdy žil v obci několikanásobně větší počet dětí, školní budova. Mnohde zůstávají školy už léta prázdné bez vyhlídek na smysluplné využití a o případné rekonstrukci si mohou nechat zdát. V Pochvalově si s problémem, co s velkou školní budovou, poradili dobře. I když má obec rozpočet jen kolem dvou milionů korun a několik obecních budov, které je potřeba udržovat, daří se jí v posledních letech školu postupně opravovat pro nové využití.
„Přízemí budovy už využíváme komplet celé. V jedné části je pošta a do druhé se v předchozím volebním období přestěhovaly kanceláře obecního úřadu, který předtím sídlil v přízemí vilky na konci vesnice. Místnosti bývalých kanceláří úřadu tam ale dlouho bez využití nezůstaly. Jakmile se úřad přestěhoval, začaly jsme se ve vilce scházet s ostatními maminkami a jejich dětmi. V prostorách se dalo topit a my hledaly místo, kde bychom se mohly v zimě, kdy se nedá moc času trávit venku, setkávat a něco dělat. Nakonec se z toho zrodil tvůrčí kroužek, který se schází každé úterý,“ přibližuje starostka Eva Husáková, která je jednou ze tří vedoucích.
Kroužek Šikuláčci od té doby funguje bezvadně. Týden co týden se na něm schází kolem deseti až patnácti dětí, většinou děvčat, a tvoří něco zajímavého. „Obzvláště přes zimu je to výborné, protože se mají kde scházet a nemusejí sedět doma. Navíc tu mají děti díky kroužku výbornou partu. Chodí na něj dvanácti i pětileté děti a tím, že se z něj znají, si spolu hrají i mimo kroužek. Jsou zvyklé být v jednom chumlu, i když je mezi nimi velký věkový rozdíl, což je bezvadné,“ přibližuje starostka. Taková pospolitost mezi různými věkovými kategoriemi se moc nevídá.
Také Šikuláčci se budou už brzy stěhovat do nového. Stejně jako kanceláře úřadu zamíří do školy. A sice do jedné ze dvou tříd v patře. Na její přeměnu v dětské centrum se obci podařilo získat dotaci z Leaderu přes MAS Rakovnicko. Úpravy se budou týkat nejen samotné třídy, ale i sociálního zařízení. „Záchody vypadají příšerně. Poté, co se přestalo vyučovat, se škola využívala jako ubytovna pro česáče chmelu. A tomu přesně stav záchodů odpovídá. Na klučičích jsou ještě kanálky s asfaltovým nátěrem,“ přibližuje starostka.
Ve třídě se budou snižovat a zateplovat stropy, opraví se rozvody a omítky, natřou okna a celá třída se vymaluje. Z dotace se nakoupí i vybavení kuchyňky a dílny, tedy stolky, židle a skříňky pro výtvarné potřeby. „Pomůcky pro tvoření kupujeme z příspěvku, který od dětí vybíráme. Je to 100 korun měsíčně. Školní děti mohou chodit do Šikuláčků bez doprovodu, u mladších ale chceme, aby přicházely s někým dospělým, který je ohlídá,“ říká Eva Husáková.
Vymyslet každý týden nové téma pro tvoření je podle ní čím dál těžší. „Ze začátku jsme byly nabité nápady, teď je stále náročnější najít inspiraci pro nějakou novinku. Co děti baví, to ale děláme opakovaně. Většinou u nich mají největší ohlas věci, které se dají nějak prakticky použít a které si mohou odnést domů a pochlubit se s nimi. Hodně je bavilo třeba malování na trika, nebo výroba panáčků z květináčů. Dost často ale i šijeme nebo vyšíváme,“ popisuje. Teď už se všichni těší na nové prostory. Pro druhou velkou školní třídu a bývalé kabinety obec zatím žádné využití nemá.
Markéta Hartlová