Co si zákazník odnese domů, je vždy překvapením

Bedýnky se zeleninou z rodinné farmy

RAKOVNÍK. Farmářské trhy se sice v Rakovníku zatím nekonají, ale už od minulého roku si ve městě můžete nakoupit čerstvou zeleninu od pěstitele z regionu. A to díky bedýnkování, s nímž přišla Martina Zimmermannová a Veronika Klímová. Jeho princip je jednoduchý. Jednou za čtrnáct dní v neděli přijdete ke Klímům, zaplatíte 250 korun a odvezete si bedýnku naplněnou čerstvou zeleninou, ovocem, bylinkami a často i dalším překvapením.

„Začalo to tím, že jsem se byla loni podívat na farmářských trzích v Praze, které mi připadaly naprosto skvělé. Všechno bylo čerstvé a od lokálních zemědělců. Řekla jsem si, že něco takového bych ráda viděla i v Rakovníku. Šla jsem za Veronikou a nakonec jsme se domluvily, že to vyzkoušíme v trochu jiné podobě, a sice s bedýnkami,“ přibližuje Martina Zimmermannová. První bedýnkování se konalo v květnu.

„Najít pěstitele, který by nám mohl dodávat každých čtrnáct dní čerstvou zeleninu a ovoce bylo docela složité. Přímo na našem okrese jsme žádnou takovou farmu nenašly, ale dozvěděly jsme se díky internetu o dvou pěstitelích na sousedním Slánsku, od kterých jsme začaly zeleninu odebírat. Letos už jsme zůstaly jen u jednoho, který nám vyšel vstříc s našimi požadavky. Je to Farma Lotouš,“ říká Veronika Klímová.

Rakovnické bedýnkování, pro které vymyslely značku Česká nátura, nastartovaly nejprve v okruhu nejbližších přátel. „Sezvaly jsme kamarádky, nakoupily zeleninu na farmářských trzích a z ní jsme jim uvařily. Myšlenka pravidelného odběru čerstvé zeleniny se jim zalíbila, a tak začaly bedýnky odebírat, řekly o nich svým známým, takže se počet lidí začal rozšiřovat, až jsme loni měly maximum sedmdesát bedýnek,“ popisuje Veronika.

Vždy jednou za čtrnáct dní v neděli dovezou pěstitelé z Farmy Lotouš ke Klímům bedny se zeleninou, ovocem a bylinkami. „My je navážíme a rozdělíme do bedýnek. Od 16 do 18 hodin si pro ně můžou zákazníci chodit, a protože většina z nich jsou naši kamarádi, tak si při tom na zahradě posedíme, popíjíme vínko a je to příjemné,“ dodává Martina.

Co se v bedýnce objeví, je pro odběratele překvapením. Není možné, aby si vybrali, co chtějí. Maximálně mohou předem poprosit, že nechtějí např. brambory a místo nich si vezmou např. jablka. „Snažíme se vždy přidat i nějaký bonus, o Velikonoce to bylo osení, někdy přidáme mošt, bio med ze Šumavy nebo domácí uzeninu od řezníka Bardy z Počápel. Pokud nám farmář doveze i zeleninu, kterou nikdo nezná, loni to byla například dýně hokaido, tak dáme do bedýnky i vytištěný recept, co se z ní dá uvařit,“ říká Veronika. Novinkou letošního roku je, že jsou v nabídce dvě velikosti bedýnek. Malá stojí 250 korun, velká pro větší rodinu 350 korun.

„Zapojila jsem se úplně od začátku. Myšlenka se mi líbí nejen kvůli tomu, že je v bedýnkách všechno čerstvé, ale i kvůli pohodě, která kolem toho je. Pokaždé si tu posedíme a je to příjemné. A když o tom tak přemýšlím, určitě mě bedýnkování určitě ovlivnilo. Jednak teď doma jíme zdravěji, což bedýnky nastartovaly, a jednak jsem i v obchodě začala sledovat, odkud se zelenina a ovoce dováží a kupuji už jen to, co je z Česka. Dřív jsem to neřešila a například jablka jsem kupovala hlavně podle toho, jak se mi líbila na pohled,“ říká Jana Šváchová, jedna z odběratelek. Martina Zimmermannová a Veronika Klímová už navíc s městem jednají i o tom, že by v Rakovníku začaly pořádat farmářské trhy.

Markéta Hartlová

« Zpět