Město vlastní 22 bytových domů, většina je zanedbaná

Na byty si půjčí osm milionů

JESENICE. Město Jesenice vlastní 144 byty ve dvaadvaceti bytových domech. Stav většiny z nich ale není příliš ukázkový, proto je jedním z plánů města postupná rekonstrukce bytového fondu. Jelikož se jedná o nákladnou investici, bez úvěru se neobejde. Na posledním zasedání zastupitelstva byla proto schválena půjčka ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Ohledně její výše se ale dlouze diskutovalo.

Původně bylo navrženo, že se bude Jesenice ucházet o půjčku ve výši 10 milionů korun, která je úročena třemi procenty s délkou splatnosti deset let. Použita může být jen na modernizaci a opravy bytového fondu města, přičemž dvacet procent této částky je určeno pro právnické a fyzické osoby. „Dalšími podmínkami fondu je povinná finanční spoluúčast žadatelů ve výši 50 procent a realizace záměru do 18 měsíců. Úrok tři procenta je garantován na celých deset let, což je velmi výhodné, pokud si uvědomíte, že hypotéky jsou úročeny zhruba 4,5 procenty. Myslím, že je to rozumný a nejlevnější způsob, jak získat peníze na opravy. Navíc je možné půjčku splatit i předčasně,“ přiblížil starosta Jiří Svoboda.

Pár milionů ovšem bytový fond nespasí, proto město zvažuje i prodej některých bytů do osobního vlastnictví. „Ze zdrojů, které Jesenice má, není možné udržet v dobrém stavu všech 144 bytů,“ dodal starosta. Podle místostarosty Romana Valuše, který si vzal na starost kontrolu stavu městských domů a bytů, by bylo potřeba na rekonstrukci celého bytového fondu kolem 150 milionů korun. „Za posledních deset let se do bytů investovalo 7 660 tisíc korun, přičemž se na nájmech vybralo 14 600 tisíc korun. To je rozdíl sedmi milionů. O variantě prodeje části bytů je potřeba se bavit. Půjčka z fondu rozvoje bydlení postačí sotva na to, abychom vyřešili havarijní stavy,“ přiblížil místostarosta.

Výhodnost půjčky ale zpochybnila opozice, která poukázala na dlouhodobé zadlužení města. „Ráda bych, aby si zastupitelé uvědomili, že tu mluvíme o zadlužení na více než dvě volební období a zda chceme vrhnout všechny úspory do bytového fondu. Souhlasím spíše s možností prodeje a financováním oprav zbylých městských bytů z peněz získaných prodejem. Bytový fond je nutné opravit, ale nemělo by se 20 milionů investovat jen do jedné oblasti,“ zmínila bývalá starostka Taťána Čížková. S jejím názorem se ztotožnila i další z opozičních zastupitelek Hana Janoušová: „Uvědomme si, pro jak malé procento obyvatel bude vynaloženo 20 milionů korun, ostatní z toho budou mít jen město zadlužené na 2,5 volebního období, což by mohlo naším nástupcům způsobit horké chvilky. Tříprocentní úrok je sice výhodný, ale částka, kterou musí město k úvěru přidat, bude znamenat, že vše, co máme v kase, zmizí. Zastávám názor, že řešením je odprodej bytů. Je známo, že co je v soukromém vlastnictví, o to se lidé lépe starají.“

Na přetřes tedy přišla i případná prodejní cena bytů. Bývalý místostarosta Petr Sunkovský nadnesl, že cena by měla být zvýhodněná, aby měli obyvatelé možnost si je koupit. K tomu však zastupitel Josef Švajcr dodal, že je sice hezké prodávat za lacino, ale může se pak stát, že je majitelé střelí za mnohem dráž a vydělají na tom. „Při prodeji bychom měli vycházet z vyhláškové ceny. A co se týče zadlužování, tak rovněž nejsem příznivcem velkých půjček, ale podle plánu, který jsme vypracovali, bude mít město po celou dobu splácení na účtu k dispozici tři až čtyři miliony. Plus budeme mít peníze za prodej bytů, u něhož nechápu, proč k němu nedocházelo už v minulých letech, když s ním všichni souhlasí. Rozumím všem vašim námitkám, ale myslím, že je půjčka ze SFRB elegantní cesta, jak lacino získat peníze pro město i občany. Částku 10 milionů ale pochopitelně můžeme snížit,“ uvedl starosta. Místostarosta k námitkám opozice dodal, že kdyby se havarijní stav bytů začal řešit včas, nemusela by být investice do rekonstrukce tak vysoká: „O havarijním stavu bytů jsme se bavili už před čtyřmi lety a nikdo ho neřešil. Nyní se zde mluví o horkých chvilkách pro budoucí zastupitelstvo, tak proč minulé zastupitelstvo připravilo tyto horké chvilky nám?“

Na závěr diskuze k tématu navrhla zastupitelka Světlana Balounová jednat o půjčce ve výši 5 milionů korun, Jan Polák přišel s protinávrhem 8 milionů korun a starosta 6 milionů korun. Nakonec byla schválena částka osm milionů.

Markéta Hartlová

« Zpět