Vernisáž spojená se křtem byla pozvánkou na 20. květen
Příběh nejkrásnější keltské hlavy
NOVÉ STRAŠECÍ. Přestože se ve čtvrtek 21. dubna uskutečnila v pobočce Muzea T.G.M. v Novém Strašecí vernisáž výstavy Příběh nejkrásnější keltské hlavy a současně proběhl křest stejnojmenné knihy, byly tyto akce předehrou dne, který přijde zhruba o měsíc později (20. května). Právě tehdy se muzeum chystá na velkou událost – vystavení originálu keltské hlavy.
„To je možné díky částce, jež byla uvolněna z fondu hejtmana. Jen převoz a montáž vitríny nás vyšly na třicet tisíc,“ upozorňuje ředitel muzea František Povolný. Tento projekt navazuje na stálou expozici Keltové na Rakovnicku, která zde byla zpřístupněna před čtyřmi lety a jako první v České republice řádným způsobem prezentuje tento významný nález – opukovou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic z přelomu třetího a druhého století př. n. l. z doby laténské.
„Už při otevření stálé expozice jsme uvažovali o zápůjčce originálu z Národního muzea a jsme velmi šťastní, že se nám to letos podařilo. Hlava tu bude jeden den při příležitosti šedesátého osmého výročí jejího nalezení. Je to výjimečná událost. Opuková hlava do Nového Strašecí patří, bude tu vystavena poprvé a možná i naposled,“ upřesňuje archeoložka Kateřina Blažková. Syn nálezce opukové hlavy Josefa Šlajchrta František, který si s ní jako dítě hrál, tak bude mít možnost opět pohledět do tváře významného keltského předka či druida (na tuto otázku archeologie nezná odpověď).
Vernisáž výstavy i křest knihy (obě popisují úžasný příběh jejího nalezení) se uskutečnily za přítomnosti zástupců kraje, města i autorů publikace Kateřiny Blažkové, Dany a Dana Štolcových, Natálie Venclové a Františka Sedláčka. Své zástupce zde mělo i Národní muzeum a Ústav archeologické památkové péče Středních Čech. Jeho ředitelka připomněla, že Středočeský kraj si je velmi dobře vědom své keltské tradice a podpořil nejen výstavu, ale celý tento projekt. „Programu Keltská Evropa se věnujeme už dlouhá léta a jeho výsledkem je nejen tato publikace a výstava, ale i další projekty ve Středočeském kraji.“
Zástupkyně Národního muzea upozornila na nezbytnou spolupráci této organizace s regionálními muzei. „Keltská hlava je jedním z našich nejznámějších nálezů, je i symbolem našich sbírek. Zatím byla zapůjčena pouze dvakrát do zahraničí. Snad se tu po dlouhé době bude cítit jako doma.“
Před samotným křtem dostal slovo i senátor Marcel Chládek. „Možná hlavu nevrátíme,“ zavtipkoval. „Kdybychom si ji tu nechali, pomohlo by to rozvoji našeho regionu. Možností by mohl být i vznik nové tradice, kdy by tu hlava mohla být vystavena každoročně.“
Lenka Pelcová