Namydlený potok šetří Česká inspekce životního prostředí

Okolí Rakony při dešti pěnilo

RAKOVNÍK. Po pondělním vydatném dešti pokryla některé ulice města a Černý a Rakovnický potok hustá pěna. Bylo jí tolik, že nemohla uniknout pozornosti Rakovničanů. „Přijeďte se podívat na Černý potok u Valea, je na něm metrová bílá pěna,“ informoval nás jeden z nich. „Viděli jste dopoledne Ottovu ulici? Celá pěnila,“ říkali další. Podle pracovníků rakovnického odboru životního prostředí je důvodem starý známý problém. A sice přítomnost Rakony přímo ve městě.

„Kvůli pěně v Černém potoce nám obyvatelé volali. Jeli jsme situaci ihned zkontrolovat. K porušení zákona v souvislosti s únikem nebezpečné látky do vody ale nedošlo. Pěna se totiž netvořila jen v jednom místě, byla u všech ústí. Bylo evidentní, že se jedná o stejný problém, jaký se řešil v květnu. A sice to, že dlouho nepršelo a déšť spláchl z povrchu částečky, které občas unikají z Rakony. A ty v potoce zapěnily. Prokazatelně byl problém v ovzduší. Proto jsme dali podnět kolegům, kteří mají na starosti ochranu ovzduší,“ přibližuje Miroslava Kučerová, vedoucí oddělení vodního hospodářství rakovnického odboru životního prostředí.

To, že z Rakony občas unikají do ovzduší nějaké látky, ví každý, kdo v blízkosti podniku bydlí. Prozrazuje to vůně vypraného prádla, která bývá ve městě cítit, i pěnící okapy při dešti. Zda neměl poslední případ namydleného města co do činění s únikem látek nad povolené limity, bude šetřit Česká inspekce životního prostředí.

„Rakona je velký podnik, tudíž není v naší kompetenci posuzovat případné znečistění. Kontroly má na starosti Česká inspekce životního prostředí, které jsme ihned podnět i s fotografiemi postoupili. Je to tradiční postup. Inspekci posíláme podněty poměrně často. Stíženosti na úlety prášku do ovzduší přijímáme nejčastěji od obyvatel Kuštovy ulice. Co si pamatuji, tak bylo porušení zákona prokázáno dvakrát. Důvodem bylo protržení filtru,“ přibližuje Ivana Bendlová z rakovnického oddělení ochrany ovzduší.

Zákon stanovuje limit, kolik látek se smí do ovzduší dostat, aniž by ohrozily zdraví obyvatel. Pokud ale dlouho neprší, částečky se usazují a jeli tomu tak na velkých nepropustných plochách, jakými jsou vyasfaltovaná parkoviště nebo střechy domů, nahromadí se jich tolik, že při dešti způsobí podobné pěnění, jako by někdo nalil do potoka saponát.

„Při květnovém případu bylo pěny ještě více. Inspekce tehdy zkoumala, zda nemůže pocházet z myčky v areálu Anexie, ale ukázalo se, že problém je v tom, že jsou v areálu velké nepropustné plochy, tedy parkoviště a střechy budov. Žádné porušení zákona inspekce nezjistila. K překročení limitu množství látek, které může do ovzduší z Rakony uniknout, tehdy nedošlo. Vše bylo v normě,“ říká Miroslava Kučerová.

Markéta Hartlová

« Zpět