Cena palivového dřeva stoupla, městské teplo zlevnilo

Lidem dochází uhlí, kupují i po kárách

RAKOVNICKO. Zimní mrazy loni udeřily dříve, než bývá zvykem. Už koncem listopadu napadl první sníh a držel se až do ledna. Delší a chladnější zima pochopitelně znamená větší spotřebu paliva. Zásoby, které lidem běžně vystačily na celou zimu, se nyní povážlivě tenčí a mnozí musejí objednávat další várku.

Podle Ivo Šarlingra z firmy Uhlí – palivo Pavlíkov je znát, že spousta lidí se zásobou uhlí, kterou měla připravenu na zimu, nevystačila: „Projevuje se, že je zima dlouhá a dává lidem zabrat. Někteří k nám jezdí třeba jen s károu, berou si uhlí po troškách a doufají, že nějak vydrží do jara. “

Před dvěma lety prý byla situace úplně jiná. „Lidé neměli takové finanční problémy a dostatečně se zásobili na celou zimu, brali třeba padesát metráků naráz. Teď je mnohem častější, že si uhlí nakupují po menších várkách třeba dvakrát za zimu a doufají, že jim vydrží,“ pokračuje.

Nejčastěji se podle Ivo Šarlingra prodává hnědé uhlí, lidé prý už téměř ustoupili od koksu (prodává se ho asi desetina) a černé uhlí berou jen ti, kteří na to mají kotle nebo finance. Že by bylo možné zaměňovat mostecké uhlí za polské, si Ivo Šarlingr nemyslí. „Polské uhlí, to je něco úplně jiného než ledvické, je nevyzrálé, a když vidíte jednotlivé druhy vedle sebe na hromadách, jednoznačně ho poznáte.“

U palivového dřeva se rychlejší spotřeba neprojevuje tak výrazně jako u uhlí. Kdo topí dřevem, ví, že ho musí nechat minimálně rok a nejlépe dva vysychat. „Kdo je rozumný a má prostor, tak si kupuje dřevo předem, aby mu stačilo vyschnout. Proto se u nás neprojevuje to, že v lednu nebo únoru palivo dojde a lidé musejí objednat další. Dřevo, které by si teď koupili, je čerstvě kácené, takže má vysokou vlhkost,“ říká Jakub Rajs z firmy Rapel, jež prodává palivové dřevo v Panoším Újezdu. Mokré dřevo má nejen špatnou výhřevnost, ale ničí kotel a zanáší komín. „Prodáváme i suché dřevo, ale po tom se před zimou jen zaprášilo, takže už žádné nemáme,“ říká Jakub Rajs. Palivové dřevo se prodává nejvíce na jaře.

Až budou ale majitelé kotlů na dřevo či krbů v květnu objednávat zásobu na příští roky, čeká je nepříjemné překvapení v podobě zvýšení cen. „Ceny šly strašně nahoru. U nákupu suroviny od Lesů ČR to bylo po Novém roce o třicet procent,“ přibližuje Jakub Rajs. Také Vladimír Kučera, který prodává metrové palivové dřevo ve Všetatech, hovoří o deseti až patnáctiprocentním zdražení. „Nemyslím si, že by kvůli tomu poptávka po dřevu nějak výrazně klesla. Zdražilo i uhlí, dřevo bude asi pořád nejlevnějším palivem. Navíc spousta lidí si v posledních letech pořídila krbová kamna a ti budou mít o dřevo stále zájem,“ říká Vladimír Kučera.

Dá se ale očekávat, že budou lidé volit levnější variantu, tedy nákup metrového dřeva, které si před sezonou zpracují sami, případně tzv. samovýrobu v lese.

Dlouhá a tužší zima se samozřejmě promítla i u obyvatel města, kteří odebírají teplo od Tepelného zásobování Rakovník. To dodává teplo do 112 objektů a vytápí plochu 174 548 m². „Seriózní čísla máme k dispozici za rok 2010. Loňský rok byl, zejména jeho první dva měsíce a poslední tři, studenější než rok 2009. Zatímco v roce 2009 jsme vytápěli celkem 224 dní, vloni to bylo už 252 dní. V důsledku náročnějších klimatických podmínek jsme dodali o 8,3 % více tepla než předcházející rok. A to ještě došlo před topnou sezonou k zateplování některých domů. Jinak by byl nárůst ještě výraznější,“ říká vedoucí obchodně-technického úseku TZ Rakovník Aleš Hrnčál.

Podle něj bylo v posledním čtvrtletí roku 2010 dodáno o 1,38 % tepla více než rok před tím. „K největšímu nárůstu došlo v říjnu, který byl mimořádně chladný, a to o 17,79 %,“ říká Aleš Hrnčál a dodává, že odběratelé přesto nepocítí žádné výrazné zdražení: „V roce 2010 se nám podařilo snížit ceny primárních energií (zemní plyn a elektřiny) a dosáhnout tak snížení ceny tepla. Od 1. ledna letošního roku jsme opět cenu tepla snížili, a to na 568 Kč za GJ. Díky tomu bude ekonomický dopad letošní zimy na naše zákazníky téměř neznatelný.“

M. Hartlová, L. Pelcová, T. Bednařík

« Zpět