Odstavené vrty by mohly napájet nový rybník

Voda bez uranu? Zřejmě už letos

MUTĚJOVICE/KOUNOV. Obyvatelé Mutějovic a Kounova by se letos mohli dočkat vody bez uranu. Vodovodní přivaděč Rakovník-sever už se nachází doslova za humny. Společnosti Ravos se v minulém roce podařilo protáhnout vodovodní řad z Nesuchyně až k železniční trati, letos se pustí do zbylého úseku, jehož cílem je připojení na věžový vodojem v Mutějovicích.

Obsah uranu ve vodě z mutějovických vrtů je problém, který musí být do roku 2013 odstraněn (do tohoto roku totiž hygienici povolili výjimku). I přesto dosud Středočeský kraj nevyslyšel prosby o zařazení projektu přivaděče mezi podporované priority. „Dva roky jsme měli od ministerstva zemědělství příslib dotace, ale dokud není akce na kraji zařazena mezi podporované priority, nepřidělí nám ji. Uran v mutějovické vodě je ožehavé téma, a tak jsme se nakonec rozhodli, že akci zahájíme ze svých prostředků. Investorem tedy bylo Vodohospodářské sdružení obcí Rakovnicka,“ říká Miroslav Riegl, ředitel společnosti Ravos. V březnu se uskuteční další jednání na krajském úřadu ohledně zařazení projektu pod podporované priority. Pokud kraj záměr podpoří, bude letošní etapu tranzitu spolufinancovat dotace.

Loni se podařilo během tří měsíců položit 2,5 kilometru potrubí. Jelikož řad vede na okrajích polí, byly výkopové práce zahájeny až po sklizni. „Za finance, které jsme měli k dispozici, jsme se dostali až k mostu u trati na pozemek Českých drah. Přes koleje půjdeme podvrtem. Protože se ale u mostu nachází trať ve velmi hlubokém korytě, musíme se nejprve dostat do místa, které je ve stejné úrovni jako okolní terén,“ popisuje Miroslav Riegl. Od mostu tedy řad povede asi 250 metrů podél trati, pak se podvrtem dostane na druhou stranu kolejí a dále bude pokračovat přes Borka v polní cestě a poté v místní komunikaci směrem ke hřišti. Na hřiště by se měl dostat podvrtem přes Paulovic zahradu a mezi sokolovnou a školou vyústí u stávajícího řadu. Pokud nevyjde dotace, tak by se zřejmě v této fázi skončilo.

„Není ale možné tudy jen tak pustit novou vodu do vodovodu. V potrubích je různý tlak. Kdyby tedy nebyly prostředky na dotažení přivaděče až do globusu, mohl by se zde jen nouzově vybudovat speciální ventil, který by tlak upravil. Odstavil by se vrt, ve kterém je největší obsah uranu, a do řadu by se jako náhrada dopouštělo určité procento vody z přivaděče. V následujícím roce by se tranzit dotáhl až do vodojemu,“ vysvětluje starosta Mutějovic Martin Pinka.

Úpravna vody, jejíž provoz podle ředitele Ravosu stojí ročně půl milionu korun, poté přestane být využívána. Vrty, které dosud mutějovický a kounovský vodovod zásobovaly, prozkoumá hydrogeolog a vyhodnotí, zda má smysl je ponechat jako záložní zdroje. Ty, kde je vysoký obsah uranu, budou zřejmě zrušeny. Ostatní se pouze zakonzervují.

„Byly tu také úvahy, že by se pod kopcem nedaleko vodojemu mohl vybudovat nový rybník. Kvůli srážkovému stínu Krušných hor je na našem okrese žádoucí, aby se počet vodních ploch zvyšoval. Je ale otázka, jestli by se na projekt získala dotace. V roce 2007 jsme například jednali se zájemcem, který chtěl ve Lhotě pod Džbánem vybudovat nový rybník. Měl vzniknout hned za tím stávajícím chovným a být ještě větší. Řízení probíhala, ale nestihlo se je dotáhnout do konce v období, kdy Státní zemědělský intervenční fond budování nových vodních ploch dotačně podporoval,“ doplňuje starosta.

Markéta Hartlová

« Zpět