Okres na špici policejního žebříčku nejúspěšnějších regionů
Kriminalisté bodovali v odhalování gangů
RAKOVNICKO. Rakovnicko patří podle policejních průzkumů k jedněm z nejvzorovějších regionů v republice. Když byl v minulém roce policejním prezidiem vyhodnocován rozsah trestné činnosti v regionech, objasněnost případů, počet zadržených pachatelů, počet odhalených řidičů pod vlivem návykových látek apod. skončilo jako nejlepší středočeské krajské ředitelství. A v rámci středočeských výsledků si vedlo nejlépe Rakovnicko.
Byl uplynulý rok skutečně tak vzorový, jak výsledky průzkumu naznačují? Nebýt zářijové vraždy v prodejně Albert a několika dalších případů, které dosud nebyly objasněny, by se dalo říci, že ano. První větší policejní akce loňského roku přišla v březnu, kdy kriminalisté po automobilové honičce lapili přímo na kruhovém objezdu v Plzeňské ulici drogového dealera. Co se týče případů, v nichž sehrály hlavní roli drogy, byli policisté během roku úspěšní ještě několikrát. Velkým úspěchem bylo například odhalení pěstírny marihuany v Novém Domě.
„Mohlo by se zdát, že tato trestná činnost u nás kvete, ale není tomu tak. Při srovnání posledních deseti nebo dvanácti let nevybočuje loňský rok z běžného průměru. U drogových případů jsou pachatelé dílem z regionu a dílem odjinud. Navíc je to začarovaný kruh. Pokud se nějaká varna nebo skupina distributorů drog odhalí a, lidově řečeno, pozavírá, využije toho obratem jiná skupina, která to pojme tak, že se jí uvolnilo místo na trhu,“ přibližuje mluvčí rakovnické policie René Černý.
Převažují na Rakovnicku spíše varny pervitinu, nebo pěstírny marihuany? „Řekl bych, že spíše varny. Pěstovat marihuanu ve velkém je náročnější na prostor a podmínky. V hydroponních podmínkách a ve velkém to dnes dělá především asijská komunita. Pokud si někdo pěstuje marihuanu doma, tak často jen někde ve skrytu zahrádky. Případy z minula, kdy se na polích s jinou plodinou objevovaly rostliny marihuany, už víceméně zmizely. Jejich pěstitelé se nemohou na trhu vyrovnat Asiatům,“ přibližuje mluvčí.
Velkými úspěchy minulého roku bylo mimo jiné i odhalení gangu falešných policistů v květnu a gangu zlodějů Octavií ke konci roku, což proběhlo ve spolupráce se středočeskými kriminalisty. Policisté šetřili také několik brutálních napadení (v červnu ve Strašecí napadení člověka tyčí a nožem či koncem roku útok baseballovými pálkami v Jesenici). „Násilná trestná činnost je nevyzpytatelná. Je to vždycky takový hrot, který vystřelí, když se to nejméně čeká. Motivy lidí jsou různé a nedají se příliš ovlivnit, což je případ i nejsmutnější události minulého roku, kterou byla vražda v Albertu. Bohužel případy, kdy lidé řeší tímto způsobem nějaký rodinný problém, nejsou ojedinělé. Většinou jsou výsledkem zkratového a afektivního jednání,“ říká René Černý.
Dalšími smutnými událostmi roku 2010 jsou otrávení jeleni v lánské oboře. Podle mluvčího se případ zatím nikam neposunul, pachatel je stále neznámý. „Poslední informace, které v případu máme, jsou, že byla prokázána otrava, ale zatím se stále neví jakou látkou,“ doplňuje. Konec roku byl pro policisty z Rakovnicka neveselý především kvůli nezdaru v pátrání po ztracené Aleně Galanské z Čisté. A potažmo i po Karlu Coufalovi z Nového Strašecí, které stále probíhá. „Mrzí nás, že je pátrání stále neúspěšné, protože to v rodině vyvolává pocit, že jsme mohli udělat víc. Ale není to snadné. Hledáme jehlu v kupce sena. Je mrzuté, že se nám nedaří zachytit konkrétní poznatek, že pohřešovaného někdo viděl, ani přímo v regionu. Kdybychom měli alespoň vymezený prostor, kde ho někdo v tu a tu hodinu viděl, tak víme, do jaké lokality směřovat pátrání. Žádný poznatek ale nemáme, takže nemůžeme ani vyloučit, že region opustil a někam odjel,“ uzavírá René Černý.
Markéta Hartlová