Foto

Lechnýřovna po zahájení rekonstrukce.

 

Z Lechnýřovny se stane muzeum loutkářství

Oprava roubenky začala

RAKOVNÍK. Rekonstrukce roubenky, tzv. Lechnýřovny, v rakovnickém Zákostelí už je v plném proudu. Řemeslníci začali s vyklízením nepořádku a stavební suti jak ze samotné roubenky, tak z přilehlého zděného objektu, který se dochoval jen jako torzo. Lechnýřovna už má sejmutý krov a nyní probíhají nelehká jednání o tom, které části dřevěné konstrukce budou zachovány a které nahrazeny novými.

„Město získalo na obnovu roubenky, která je zapsanou kulturní památkou, dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy ve výši 5 670 390 korun. Spoluúčast města je kolem 2,7 milionu korun. Rekonstrukce musí být dokončena v březnu příštího roku,“ říká mluvčí radnice Jan Polák.

O dotaci se město pokoušelo několik let, úspěch přišel ve chvíli, kdy už bylo doslova za minutu dvanáct. Roubenka byla spoustu let opuštěná a velmi zchátrala. Roubení se ale dochovalo v dobrém stavu, proto mělo zůstat komplet původní jen s lokálními vysprávkami. Jestli tomu tak skutečně bude, ukáží až výsledky jednání mezi stavební firmou, městem a památkáři. Názory na stav konstrukcí se totiž různí.

„Ve srovnání se senomatskou roubenkou je na tom Lechnýřovna mnohonásobně lépe. Kvůli zachování roubení jsme měli už několik schůzek, konečné rozhodnutí ale zřejmě padne až o prvním kontrolním dnu,“ říká Eva Volfová z Národního památkového ústavu.

Zatím je stoprocentně jisté jen to, že celý nový bude krov. Při jeho stavbě ale budou využity i některé původní trámy, které jsou v dobrém stavu. „Přenést by se měla celá jedna tesařská stojka, tedy sloupek a vazby, a kusy vaznice. V lepším stavu byla jižní polovina střechy, to je ta nad roubenou částí domu, kde byl krov z tesaných trámů. Severní část krovu byla před lety měněna, trámy zde byly příliš tenké a navíc řezané, takže jsou z památkového hlediska pro další využití nevhodné,“ vysvětluje Eva Volfová.

Původní trámy budou použity pro severní část krovu, kde zůstane střecha nezateplená. Zateplena bude část střechy nad roubením, kde je počítáno s využitím podkroví. V této místnosti bude instalováno loutkové divadýlko, s nímž si budou moci budoucí návštěvníci roubenky sami hrát, a počítá se i s možným využitím místnosti pro pořádání přednášek do 30 lidí (větší zatížení by strop neunesl).

Město nejprve zvažovalo, že do roubenky přestěhuje kanceláře oddělení památkové péče. Projekt počítající s tímto využitím by ale neměl v dotačních fondech mnoho šancí na úspěch. Proto bude Lechnýřovna po rekonstrukci sloužit jako muzeum loutkářství. Instalovány sem budou loutky z Divadýlka Před Branou.

„Když jsme dělali výstavu v Pražské bráně, měli jsme vystaveno 150 loutek. To jsme ale vystavili i ty, s nimiž hrajeme. Do muzea umístíme jen loutky z depozitáře. Počítám, že jich bude osmdesát až sto. Všechno to jsou loutky, které vznikly pro náš soubor. V roubence budou umístěny ve dvou přízemních místnostech,“ přibližuje Tomáš Kapsa, principál Divadýlka Před Branou. Jedna místnost v přízemí bude sloužit pro expozici nazvanou kultura na Rakovnicku.

Markéta Hartlová

 

Foto

Řemeslníci zatím vyklízejí z roubenky a přilehlého zděného objektu nepořádek a stavební suť.

« Zpět