Veřejnost může zvolit svého favorita mezi čtrnácti návrhy sochy.
Do soutěže došlo čtrnáct návrhů, k vidění jsou v Rabasově galerii
Sochu Husa vybere i veřejnost
RAKOVNÍK. Pokud chcete ovlivnit, jak bude vypadat socha Mistra Jana Husa na Krakovci, máte jedinečnou možnost. V Rabasově galerii jsou od soboty 8. ledna vystaveny všechny návrhy, které zaslali sochaři do veřejné soutěže vyhlášené Středočeským krajem. Každý návštěvník galerie má možnost dát v anketě hlas návrhu, jenž ho nejvíce zaujal. Hlasování bude probíhat po dobu jednoho měsíce. Socha by měla být v Krakovci vztyčena při letošních červencových oslavách.
Do soutěže bylo zasláno čtrnáct návrhů, jména jejich autorů zveřejněna nejsou. V hlasování jsou návrhy označeny pouze číslem. Vystaveny jsou zmenšeniny sochy plus ruka a hlava ve finální velikosti. „Jako v každé soutěži tu jsou jak návrhy úplných amatérů, tak výborných sochařů. Mám mezi nimi jednoho favorita, další dvě věci se mi velice líbí a je mi líto, že byla soutěž omezena na kámen, protože návrhy, které se mi hodně líbí, by vypadaly lépe, kdyby to byly bronzové odlitky. Kámen nedovolí takové jemnosti, jaké tu autoři předvádějí,“ říká ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek, podle něhož je chyba, že nejsou vystaveny i fotografie se zákresem sochy v daném prostředí. „U pomníku je snad vůbec nejdůležitější, jak vypadá v daném prostoru,“ vysvětluje Václav Zoubek.
Socha Mistra Jana Husa by měla být v lehce nadživotní velikosti a bude kamenná. Požadavkem pro sochaře bylo, že musí být realistická. Bylo na autorovi, jakou podobu Mistra Jana Husa zvolí. Zda tu, která je mezi lidmi ustálená, nebo tu, o niž jsou přesvědčeni vědci. Podle nich byl Hus ve skutečnosti menší plešatý tlouštík. Tuto podobu mu nakonec vtiskli autoři dvou návrhů, ostatní se většinou drželi tradičního modelu štíhlého vousatého muže.
„Člověk si Husa většinou představuje tak, jak je známý z obrazů a podobizen, i když se neslučují s realitou. Takže si ho jako malého a tlustého rozhodně nepředstavuji. A myslím, že kdyby socha Husa v této podobě u Krakovce stála, asi by spousta lidí vůbec nepochopila, kdo to má být,“ říká Marcela Pásková, která při vernisáži výstavy žádný favorizovaný návrh neměla: „Spojila bych tak tři návrhy v jeden a byla bych spokojená. Když se mi líbí hlava, tak je zase tělo divné a podobně. Takže jsem se ještě nerozhodla, komu dám hlas.“
Vítězný návrh bude vybírat také odborná porota a je možné, že se její názor bude s názorem veřejnosti rozcházet. „Pak bude záležet na tom, jak se k tomu postavíme my, tedy vedení kraje. Myslím, že budeme značně přihlížet k názoru veřejnosti. A doufám, že názor odborníků nebude výrazně jiný,“ říká Marcel Chládek, náměstek hejtmana Středočeského kraje. Tři nejlepší návrhy budou finančně odměněny. Náklady na celou akci nemají přesáhnout dva miliony korun, cena samotné sochy bude do jednoho milionu korun. Stát bude ve svahu za hradem v místě, kde dnes stojí lampa veřejného osvětlení. Na sochu bude výhled z prostranství Pod Políčkem i z hradu.
„Možná je to opravdu velmi rozumné řešení. Pomníky a sochy, které jsou na ráně, jsou všude. Ale když jdete jen tak procházkou a najednou potkáte velikána, tak je to takový dobrý fór,“ říká ke zvolenému místu Václav Zoubek. Kraj je přesvědčen, že se díky soše zvýší v Krakovci turistický ruch. Veřejnost tomu ale příliš nevěří, proto při vernisáži výstavy zazněly i názory, že rozumnější by bylo, investovat dva miliony přímo do hradu.
Markéta Hartlová