
Nový bytový dům v Rynholci.
Novostavba vyrostla na místě starého domu, stála 44 miliony
Obec postavila 19 bytů pro seniory
RYNHOLEC. Do nového bytového domu v Rynholci už se nastěhovala většina obyvatel. V domě je devatenáct bytů, zhruba v patnácti už se několik týdnů bydlí a do zbylých se nájemníci nastěhují zřejmě do konce roku. Přijímací kritéria byla nastavena tak, že přednost dostali senioři. Původně totiž obec počítala, že postaví dům s pečovatelskou službou.
„Nakonec jsme od něj ustoupili, protože dotaci jsme získali na podporované byty a byty pro zdravotně postižené. Dům je tedy určený pro seniory a držitele ZTP, kteří nevyžadují 24hodinovou péči a jsou schopni vést samostatný život. V objektu jsme ale ponechali i prostory pro pečovatelskou službu. Zatím o ni obyvatelé zájem neprojevili, ale když tato potřeba vznikne, můžeme ji zřídit,“ vysvětluje starosta Jaromír Dyntar. Z devatenácti bytů jich je osm upraveno tak, aby byly bezbariérové. A to nejen přístupem bez schodů, ale i úpravou sociálního zařízení.
Většinu nákladů na výstavbu domu zaplatila obec ze svého rozpočtu. Ze státního fondu rozvoje bydlení byla obci poskytnuta dotace ve výši necelých 5 milionů korun. Pokryla tedy náklady na vybudování osmi bezbariérových bytů. „Náklady na stavbu i s parkovištěm byly 44 miliony korun. Samotný dům s vybavením kuchyní a koupelen stál 37 milionů korun. V bytech mají obyvatelé vybaveny koupelny a kuchyně potřebným zařízením a spotřebiči. Nábytek si každý přiveze svůj,“ vysvětluje starosta.
Novostavba má půdorys písmene U a vyrostla na místě starého domku, který nechala obec zbourat. Tento dům kdysi, když byly nemovitosti vykupovány kvůli postupování těžby, vykoupil ČLUZ. Majetkové vztahy tedy byly vypořádány, ale jeho původní majitelka v něm i přesto několik let stále žila. A to bez elektřiny a vody. „Ještě před rokem 1989 dům vydražila za nějakých 100 tisíc korun obec. Stala se jeho vlastníkem, ale teprve před osmi lety jsme začali řešit, co s ním. Zastupitelstvo rozhodlo, že starý dům zbouráme a postavíme místo něj nový s byty,“ popisuje Jaromír Dyntar. Jak už bylo řečeno, prvotní plány se týkaly domu s pečovatelskou službou.
Do bytového domu byli přednostně přijímáni občané Rynholce, nebo ti, kteří v obci kdysi bydlívali, či v ní dnes mají své potomky.
„Při výběru nájemníků bylo posuzováno devět kritérií. Největší počet bodů (10) získal žadatel za trvalé bydliště v obci. Žadatel, který má v Rynholci rodinného příslušníka, dostal 5 bodů, bývalý občan obce 3 body. Dále rozhodoval věk. Za věk nad 80 let bylo 5 bodů, nad 70 let tři body a nad 60 let jeden bod. Držitel průkazu ZTP získal 5 bodů, stejně bodů bylo i za osamělost a zájem o nabízené služby,“ vypočítává jednotlivá kritéria starosta.
Vybraní nájemníci domu jsou ve věkové skupině od 60 do 75 let. Nájem byl nastaven tak, aby si ho obyvatelé mohli dovolit. V průměru činí kolem 4,5 tisíce korun za měsíc. „V příštím roce ještě plánujeme kolem domu parkové úpravy, aby mohli obyvatelé využívat i zahradu,“ uzavírá starosta.
Markéta Hartlová