
Baruščina chaloupka, jeden z obrazů Josefa Jaroslava Krále, který také najdeme v kalendáři.
Po několika letech nevytvořila kalendář města Amfora
Rakovník očima malířů
RAKOVNÍK. Letos opět vydalo město Rakovník vedle nástěnného kalendáře i kalendář stolní. Po mnoha letech, kdy byl Rakovník různými formami představován očima členů fotoklubu Amfora, jsou letos oba kalendáře dílem malířů.
Měsíční, s dvanácti pohledy na město, vytvořil akademický malíř Václav Zoubek a týdenní stolní kalendář je souborem padesáti prací výtvarníků současných i minulých. „Kalendáře vznikaly téměř souběžně,“ říká Václav Zoubek. „Je zajímavé pozorovat, jak měl každý výtvarník jiné motivy a vytrvale na nich pracoval. Seznámíme se například s téměř neznámým autorem Ballingem, který tvořil v posledním desetiletí devatenáctého století, a u něhož ani nevíme, jaké měl křestní jméno.“
V kalendáři na rok 2011 můžeme Rakovník vnímat očima těch, kteří mají dar vidět a viděné přenést na plátno. Díky již zmíněnému časovému rozložení autorů máme jedinečnou příležitost poznávat nejen momentální atmosféru města, ale můžeme na sebe nechat dýchnout i trochu historie. (Originály historických obrazů jsou v majetku Rabasovy galerie, obrazy současných autorů jsou ze soukromých sbírek.)
A koho v kalendáři najdeme? Již jsme zmiňovali A. Ballinga, o němž nejsou k dispozici žádné údaje. K současným autorům patří Dalibor Blažek, malíř a výtvarný experimentátor, který překvapí zajímavými a neotřelými pohledy na známé rakovnické památky. František Jakub, malíř, absolvent AVU v Praze, jenž tvořil v duchu art déca, a byl členem jednoty výtvarných umělců. „V Rakovníku dělal několik věcí a jeho zajímavě zachycenou Vysokou bránu jsem našel u vetešníka,“ dodává Václav Zoubek.
Nemůže chybět Josef Jaroslav Král, malíř a kreslíř, absolvent pražské AVU. Východiskem jeho tvorby byla francouzská impresionistická a symbolistická malba. Vytvořil řadu dokumentárních kreseb z cest po Evropě, ale i z Prahy a rodného města. Tento Mařákův žák potěší nejen skvělou atmosférou svých obrazů, ale díky němu se můžeme vydat do mnohých rakovnických zákoutí. A pochopitelně sochař, malíř a rakovnický rodák Miroslav Pangrác, jenž navazuje na tradici české figurální plastiky. I když je především realistickým sochařem, jeho malířská práce je nezanedbatelná. Možná vás překvapí množství a rozmanitost jeho prací, které jsou nepřehlédnutelné už jen svou typickou barevností.
Z dalších soudobých autorů představuje kalendář až fotograficky přesné práce Romana Skleničky, mystická zákoutí Miloše Švarce a v neposlední řadě díla akademického malíře Václava Zoubka. Do starého Rakovníka nás zavedou již nežijící Jan Renner (spisovatel, archivář, historik), Vojtěch Tittelbach (malíř, grafik, zasloužilý umělec) a Vladimír Vácha (malíř, keramik, krajinář a malíř zátiší). Jmen a zajímavých obrazů nespočet, škoda jen, že se občas nepodařilo autory více prostřídat a zvláště Pangrácovy či Zoubkovy obrazy následují několik týdnů za sebou.
Lenka Pelcová