Pokutu by dali na povodně
NOVÉ STRAŠECÍ. Se zajímavou inovací využití pokuty uložené úřadem přišel Jaroslav Šustek, jednatel strašecké společnosti Efekta – PM. Nevyhýbá se zaplacení sankce, ale chtěl by, aby ji město věnovalo na povodně.
Společnost Efekta dostala pokutu za to, že začala stavět dříve, než získala stavební povolení. „To je v Novém Strašecí na dlouhé lokte. Když přijdete do Kladna, máte ho vyřízené během čtrnácti dnů, ve Strašecí to trvá tři měsíce a já nemohl čekat, protože se blížila zima. Vytvořili jsme tři bytové jednotky, a když už jsme měli začít kolaudovat, dostali jsme třicet tisíc pokuty, že jsme začali dřív,“ objasňuje Jaroslav Šustek.
Shodou okolností jel po povodních pro kamaráda do lázní v Liberci. „Projížděli jsme poničenou oblastí, kde to vypadá jako po válce a lidé jsou zdeptaní. Tak jsme se otočili a vrátili se s náklaďákem věcí,“ popisuje. V jedné z postižených obcí rozdali hygienické potřeby, válendy, varné konvice za třicet tisíc. „Ale bylo to jako kapka v moři. Řekli jsme si, že pojedeme ještě jednou. Pak mě napadlo, co se stane, když město dostane třicet tisíc. Pro Strašecí je to nic, ale pro lidi na severu jistota, že na chvíli budou mít vodu, toaletní papír, vložky, ručníky... Tak jsem uvažoval, že když dám třicet tisíc tam, budou na správném místě,“ popisuje.
Se svým návrhem oslovil město. V dopise přiznává, že si je vědom nedostatků při přípravě stavby. „K pochybení došlo naší neznalostí. Opakovaně jsme se již obdobného omylu nedopustili. Jsme občany města a chceme, aby bylo nejen pěkným místem k bydlení, ale aby vešlo do povědomí i jako město solidarizující s potřebnými. Na vlastní náklady pomoc odvezeme jako oficiální dar města,“ uvádí se v dopise.
Podle Jaroslava Šusteka by takovéto využití pokuty bylo zároveň i zárukou, že finanční prostředky neskončí v kolotoči platů přebujelé administrativy. Jak s výzvou město Nové Strašecí naloží, se ukáže až v následujícím týdnu, neboť vedoucí odboru výstavby a životního prostředí má nyní dovolenou.
Lenka Pelcová