
Fara je po realizaci 1. etapy rekonstrukce zachráněná. Obec doufá, že jí pomůže ministr a slíbená dotace bude proplacena.
Získali pětimilionovou dotaci, SZIF však zamítl její proplacení
Fara je opravená, obec bez peněz
DĚKOV. Na výtce, která se jeví jako nelogická, nyní stojí vyplacení pětimilionové dotace, již přislíbil Státní zemědělský intervenční fond na 1. etapu rekonstrukce děkovské fary. Obec Děkov byla v loňském roce se svojí žádostí o dotaci úspěšná, vyhlásila výběrové řízení na dodavatele stavby, které vyhrála rakovnická firma ISP. Firma zahájila stavební práce a vše probíhalo jako na drátkách. Ovšem jen do chvíle, než obec v listopadu 2009 podala na SZIF žádost o předběžnou platbu, aby mohla firmě uhradit fakturu za provedené práce. Několik měsíců se nic nedělo, v lednu tedy obec svoji žádost urgovala a až 2. února se jí dostalo odpovědi. SZIF jí v dopise o několika větách oznámil: „Předložená dokumentace k zadávacímu řízení obsahovala nedostatečně specifikovaná dílčí kritéria pro hodnocení nabídek. Oznamujeme vám proto, že byla dnešním dnem ukončena administrace uvedeného projektu.“
„Vůbec jsme nerozuměli, co to znamená. V zadávacím řízení jsme byli opravdu důslední. Bylo první takového rozsahu v naší obci. Zprostředkovatele dotace jsme žádali, aby nám poskytl materiály, které stanovují jak postupovat. Místo toho nám na SZIFu doporučili, ať si na to najmeme firmu. Nakonec nám pomohlo až město Rakovník, které už mělo zkušenosti. Kritéria, která budou při výběrovém řízení hodnocena, jsme projednávali a odsouhlasili na veřejném jednání zastupitelstva. Protože nám nepřipadá rozumné posuzovat nabídky jen podle ceny, stanovili jsme jako jedno z kritérií, že firma musí mít zkušenosti s rekonstrukcí historických objektů,“ říká místostarosta Děkova Petr Zelenka.
Fara sice není zapsanou památkou, nikdo však nemůže pochybovat o tom, že je historickým objektem. Proto se zdá být logické, že obec stojí o to, aby tak na ni bylo při rekonstrukci pohlíženo. A u stavební firmy, která má s tímto typem staveb zkušenosti, se předpokládá, že ví, jak k historické budově přistupovat. Ne však SZIFu. Podle něj tím obec porušila zákon o veřejných zakázkách, jelikož se jedná o diskriminační kritérium. Po několika telefonických hovorech Děkovští zjistili, že větou: Dnešním dnem byla ukončena administrace projektu, bylo jinak řečeno: Dotaci vám nevyplatíme. Pro obec velikosti Děkova obrovská rána. Navíc přišla ve chvíli, kdy už k dokončení první etapy rekonstrukce chybělo jen málo.
„Výběrové řízení jsme připravili pečlivě, k jeho průběhu neměl nikdo žádné pochybnosti, ani firmy, které byly poptány, nebo se ho zúčastnily. Žádná z nich nepovažovala kritéria za diskriminační. Výběrovou komisi tvořilo devět lidí, kromě zastupitelů i projektant a čtyři občané. K žádnému pochybení podle nás nedošlo, proto jsme na vyjádření SZIFu reagovali dopisem s žádostí o přehodnocení rozhodnutí,“ popisuje další kroky místostarosta. Za necelý měsíc obdržela obec další nepříliš radostnou odpověď.
Právní oddělení SZIFu předchozí verdikt potvrdilo. Tentokráte již byly konkrétní důvody uvedeny. Oddělení se vyjádřilo, že dvě kritéria v zadávací dokumentaci jsou nepřípustná, a sice zkušenost firmy s realizací rekonstrukcí historických objektů a kvalita zpracování podané nabídky. V dopise jsou mimo jiné uvedeny různé příklady, která kritéria zákon považuje za nevhodná.
Nejúsměvněji s ohledem na historické objekty působí například toto – kvalifikační předpoklady s důrazem na schopnost realizace navržené technologie. V praxi to znamená, že pokud chcete například postavit krov z ručně tesaných trámů a bez použití hřebíků, nemůžete firmu posuzovat podle toho, jestli podobnou technologii někdy prováděla a je schopna ji zrealizovat.
„Nadále si stojíme za tím, že jsme nikoho nediskriminovali. Obrátili jsme se na nového ministra, jinou možnost odvolání nemáme. Žádáme ho, aby udělil výjimku. Celá situace začíná být velmi závažná. Nejde jen o peníze, ale o celý projekt Od vědomí místa ke kořenům, jehož nejnáročnější částí je právě záchrana fary. Projekt už má za sebou řadu úspěchů, máme spoustu informací a příběhů od sudetských Němců, překládáme německou kroniku, opravili jsme drobné památky... Daří se nám naplňovat jeho cíle. Kvůli problémům s dotací ale bohužel aktivity projektu ztrácejí veřejnou podporu občanů,“ uzavírá Petr Zelenka.
Markéta Hartlová