
Luženští hasiči mimo jiné čerpali a čistili zatopené sklepy a studně.
Z Lužné odvezli do Raspenavy pět tun materiální pomoci
„Dobráci“ pomáhali vytopenému městu
LUŽNÁ. Luženští dobrovolní hasiči patří mezi nejaktivnější na Rakovnicku, proto není divu, že při pohledech na záběry povodní zničeného území nedokázali jen nečinně sedět doma. Část hasičské jednotky pomáhala s odstraňováním škod po povodních ve městě Raspenava v Libereckém kraji. Městu ale pomohla celá Lužná. Obecní úřad spolu s hasiči uspořádal humanitární sbírku, na kterou zareagovala většina obyvatel.
„Balených vod a dalších nápojů se sešlo tolik, že jsme je museli převážet přímo ve vyprázdněné nádrži hasičské cisterny. Kromě vody jsme do Raspenavy vezli hygienické a dezinfekční prostředky, nářadí potřebné pro úklid, oděvy, ložní prádlo, deky a další věci. Všechen materiál vážil skoro pět tun,“ popisuje velitel luženské hasičské jednotky Zbyněk Pochman. Před odjezdem do 200 km vzdáleného města prošlo družstvo dvanáctihodinovým školením u rakovnických profesionálních hasičů. S humanitární pomocí jednotka odjela 15. srpna ve čtyři hodiny ráno.
Pohled na vytopené město byl plný zoufalství. „Všechno, co přišlo vodě do cesty, bylo poničené. Silnice tam jsou podmáčené a propadlé, mosty stržené, některé domy voda úplně odplavila, jiné silně poškodila, spousta aut skončila v korytě řeky, lidé přišli o majetek i domácí zvířata, která nestihli zachránit. Domy v blízkosti řeky voda zatopila až po stropy, všechno zdivo nasáklo vodou. Hrozná spoušť byla ve sklepích a přízemích domů, voda po sobě zanechala spousty bahna, usazenin i uhynulých zvířat,“ popisuje obraz, který se hasičům po příjezdu do Raspenavy naskytl.
Každá volná ruka byla potřebná, a tak se jednotka, jakmile odevzdala sbírku, okamžitě vrhla do práce. „Začali jsme s čerpáním a čištěním zatopených sklepů. Ze sklepů jsme museli dostat veškeré bahno a zničený materiál a nakonec je očistit vodou s dezinfekcí. Kromě toho jsme první den odstraňovali s motorovou pilou překážky a stromy, dováželi lidem užitkovou vodu, pomáhali jim s vynášením zničeného majetku a čerpali a čistili studně,“ přibližuje Zbyněk Pochman.
Druhý den se situace opakovala, kromě toho ale místním pomohli s odstraněním lagun na polích, což pomohlo v přilehlých rodinných domech snížit hladinu spodní vody. „Asi nikdo z občanů Raspenavy netušil, kde se Lužná nachází, myslím, že teď už si budou Lužnou pamatovat,“ uzavírá Zbyněk Pochman.
Markéta Hartlová