Uran byl ve vodě vždycky, zmizí až s novým zdrojem

Oprávněná obava, či zbytečná panika?

MUTĚJOVICE/KOUNOV. Poprask na vsi nastal v Kounově poté, co byl na úřední desce vyvěšen dopis z Ravosu s žádostí o zveřejnění informace o tom, jaká rizika znamená pro citlivé jedince obsah uranu v pitné vodě. Stejná informace byla vyvěšena i v Mutějovicích, odkud je Kounov vodou zásoben. V Mutějovicích však výstraha takový rozruch nevyvolala. Na obecní úřad se obrátilo s dotazem jen několik maminek.

„Většina lidí stejně vodu z kohoutku pro malé děti nepoužívá a kupuje balenou, bez ohledu na to, jaké jsou výsledky měření. A starší lidé zdejší vodu pijí celý život, proto si většinou myslí, že je to jen nafouklá bublina. Vodu čerpáme stále ze stejných vrtů, uran se tam nedostal jen tak z ničeho nic. Pouze se dnes dělají důkladnější a detailnější rozbory. Neznamená to, že by se tu kvalita vody najednou zhoršila tak, že se nedá pít. Stále je to pitná voda, jen by občané měli vědět, že může mít pro citlivé jedince určitá rizika,“ říká starosta Mutějovic Martin Pinka.

Za citlivé jedince jsou považovány těhotné ženy, kojenci a děti do deseti let. Děti do tří let by ji neměly pít vůbec, děti do deseti let a těhotné ženy by měly část denní spotřeby nahradit vodou z kvalitnějších zdrojů.

„U nás upozornění vyvolalo opravdu poprask a paniku. Myslím, že neoprávněně. Hygiena nepíše, že voda není pitná nebo závadná. Kdyby tomu tak bylo, nepustila by ji do potrubí. Někteří teď raději pijí vodu ze svých studní. Přitom, kdyby si nechali udělat rozbory, nepochybně by v ní uran měli také,“ říká kounovská starostka Dana Bechynská. To ostatně naznačuje i zpráva hygienické stanice, která mimo jiné uvádí: „Všechny vrty, které zásobují skupinový vodovod Mutějovice, dlouhodobě vykazují zvýšený obsah uranu. Pravděpodobnost, že by nově vybudované zdroje v místě měly nižší obsah uranu, je velice nízká.“

Od roku 2003 bylo hygieniky provedeno 15 rozborů. V letech 2003 – 2009 obsah uranu kolísal v rozmezí 13 – 71 µ/l, tato čísla zvýšila měření v roce 2003 a 2004, kdy byly naměřeny nejvyšší hodnoty. „Průměrná hodnota v letech 2006 – 2009 činí 25,43 µ/l,“ uvádějí hygienici. To znamená, že dnešní výsledky jsou proti období před šesti a sedmi lety výrazně lepší. Tehdy však byly nastaveny jiné normy, proto se nikdo nebouřil. Až vstup do Evropské unie mnohé nastavené limity zpřísnil.

„Limit, který je pro náš vodovod stanoven do roku 2013, splňujeme. Informaci o možný rizicích ale pochopitelně nepodceňujeme. Proto také škola a školka používají na pití a vaření balenou vodu, kterou si necháváme dovážet ve velkých plastových bandách. Navíc jsou pro žáky ve škole k dispozici nápojové automaty,“ říká mutějovický starosta. Ani ve zdejší prodejně Jednoty se nijak neprojevilo, že by lidé začali více nakupovat balené vody. „Pokud pro ni nejezdí někam jinam, tak ji určitě nekupují víc než v době, kdy se v obci o uranu ve vodě ještě nemluvilo,“ říkají v prodejně.

Už v příštím roce by ale mohl být problém s uranem v mutějovické vodě vyřešen. Společnost Ravos letos začne rozšiřovat vodovod Rakovník-sever, který připravuje už několik let. Prodloužení řadu z Nesuchyně je jediným řešením, jak zdejším obyvatelům zajistit vodu bez uranu. „Je to naše hlavní priorita. O dotaci na stavbu žádáme neustále, máme doporučení od různých institucí, dokonce i od státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale bohužel jsme zatím nebyli zařazeni na seznam dotovaných staveb. Musíme tedy začít stavět z vlastních zdrojů. Akce bude stát celkem 9 milionů. K dispozici máme 2,5 až 3 miliony, a to jsme museli vyškrtnout ještě jiné akce, které se plánovaly. Dostaneme se tedy jen tak daleko, jak nám umožní finance,“ přibližuje Miroslav Riegl, ředitel společnosti Ravos.

Náklady na stavbu se zvýšily i kvůli některým vlastníkům pozemků, kteří nesouhlasili s položením řadu. Trasa tranzitu je tak delší o 1,2 km, než byla původně plánována.

Markéta Hartlová

« Zpět