Foto

Návštěvníci výstavy mohli obdivovat lilie od deseti pěstitelů.

Díky chladnému jaru byla k vidění i spousta botanických lilií

Nejvíce přitahují velké květy

RAKOVNÍK. Začátek letních prázdnin opět patřil výstavě lilií. Liliářská organizace Martagon ji dle zažité tradice pořádala v prostorách Heroldovy síně Rabasovy galerie. Omamná vůně se síní rozlévala po tři dny.

„Letošní počasí bylo problematické, bylo hodně chladné jaro. Díky tomu se tu ale objevují i botanické lilie, které jinak kvetou poměrně brzy. Zejména martagony. K vidění tu jsou nejen šlechtěné martagon hybridy, ale i lilium martagon, která roste přímo v české přírodě,“ říká Jiří Kovář, jeden z porotců. Jeho kolega Petr Šrůtka se pěstováním těchto botanických lilií přímo zabývá. A jak říká, není to jednoduché. „Člověk musí mít trpělivost. Když vypěstujete martagon ze semínek, trvá pět až sedm let, než poprvé vykvete. Je to geneticky fixované, proto tuto dobu nejde zkrátit,“ vysvětluje pěstitel.

Díky počasí mohli návštěvníci obdivovat i americké hybridy, které se na výstavě objevují velice zřídka. Naopak ve větší míře chyběly trubkovité lilie. „Převažují tu LA hybridy. Mají velké květy, proto se lidem hodně líbí. Letos se nejvíce daří liliím, které kvetou dřív. Ty, kterým to trvá déle, většinou přijdou o listí ještě před kvetením v důsledku toho, že bylo z kraje roku dlouho mokro a chladno. V takových podmínkách nastupují choroby na listech,“ říká Petr Šrůtka.

Hodnocení lilií je pro porotce vždy nevděčná práce. Na rostliny se dívají jiným okem než běžná veřejnost, a tak mnozí návštěvníci často diskutují nad tím, proč byly stuhami oceněny právě lilie, které jim nepřipadají vůbec zajímavé. „Pohled lidí na lilie nejvíce deformují Holanďané. Při šlechtění totiž jednoznačně upřednostňují lilie, které mají květy nahoru. Ty se dobře balí a přepravují. Liliemi s květy natočenými dolů se nezabývají, proto se v květinářstvích neobjevují. Lidé pak mají zažitou představu, že krásná je jen taková lilie, která má květ nahoru a co největší. Dá se i odhadnout, která z lilií bude mít u návštěvníků největší úspěch. Dokonce se tvrdí, že když máte na výstavě růžovou lilii, bude zaručeně první,“ říká Petr Šrůtka.

Na rakovnické výstavě byly k vidění lilie od deseti vystavovatelů. Nejstarším z nich byl Václav Tyle z Račiněvsi, kterému bylo letos devadesát let. „Pořád pěstuje kytky a vystavuje. Dovezl sem například jednu z nejstarších odrůd, která se u nás vyšlechtila už někdy v padesátých letech. Jmenuje se lilium corsage. A její zajímavostí je, že byla vyšlechtěna proto, aby nešpinila dámám oblečení. Dřív dámy nosily lilie na živůtku, jenže z prašníků byly špinavé od pylu. Proto byla vyšlechtěna tato odrůda, jejíž prašníky vůbec nešpiní,“ přibližuje Jiří Hloušek, jednatel organizace Martagon. Ta má v současnosti kolem 200 členů z Česka, Slovenska, Polska i USA a kromě výstavy v Rakovníku pořádá další v Praze-Čakovicích nebo v srpnu ve Volyni v Jižních Čechách.

Markéta Hartlová

« Zpět