Rakovnická ZUŠ uchvátila netypickým koncertem

Hraní trochu jinak

RAKOVNÍK. Na koncerty rakovnické ZUŠ jsou zvyklí jak návštěvníci Tylova divadla, KC i Heroldovy síně. Přesto se v pondělí 26. dubna podařilo „zušce“ překvapit. Hned třikrát během dne zaplnila Tylovo divadlo a předvedla dosud nevídané vystoupení.

Neobvyklé nástroje nebo klasické, ale neotřele použité, vedly jako nit celým koncertem. Aby byl posluchač náležitě naladěn a upozorněn na to, co přijde, provázely jím Martina Závorová a Viktorie Nová. „Netradiční znamená nové, neobvyklé, originální,“ vysvětlily dívky hned v úvodu. A právě taková vystoupení čekala na diváky. „Uvidíte nové druhy tance, neobvyklé divadelní vystoupení i originální způsob hry na hudební nástroje.“

Nápad na netradiční koncert vznikl na kurzu staré hudby, který absolvovaly zdejší učitelky. „Byly jsme se podívat na některých hodinách, kde s dětmi dělali hlavice. Získaly jsme noty a pak jsme si řekly, že by z toho byl hezký koncert, a tak se to začalo nabalovat,“ vysvětluje Sylva Wilhelmová. Úvod patřil pěveckému souboru Bublinky, který tvoří pětiletí žáci hudebního oboru. V jejich podání zazněly písničky Topinky a Muzikantská rodina, kde sami sebe doprovodili na neobvyklé hudební nástroje – kladívko, pokličku, vařečku, skleničku či lžičku. Poté už přišly první flétny. Kopretinky záhy vystřídal soubor Musica Historica se skladbou Kopfnuss – Flétnový oříšek. Jako úvod do japonštiny pak zněl název další skladby. Flétnisté Sabina, David, Karolína a Šárka totiž využili kombinaci prvních slabik svých jmen, takže vznikl exotický název Sadakaša. Skladba prý má tu výhodu, že kdykoliv ji zahraje jiná skupina dětí, bude se jmenovat jinak.

„Aby koncert nebyl jen o flétnách, přemýšlela jsem, co jinak ve zpěvu, a napadly mě jazykolamy,“ objasňuje Martina Polanová. „Andrea Parobková přidala street dance, který se vyučuje v tanečním oddělení a break nám přišla zatančit skupina fungující při DDM. Největší díl práce v zákulisí pak byl na Radce Drexlerové.“ Netradičně se zapojil i literární obor. Eva Suková si se svými žáky připravila ukázku žonglování i doprovodné slovo. Cukr (Cirkus uličních klaunů Rakovník) tak potěšil vystoupením s míčky i kužely. S rapem zavítali kluci z Kralovic a že se dá netradičně zazpívat i píseň Prší prší přesvědčil soubor Perličky pod vedením Barbory Polánkové. „Z technik chci poukázat na hraní na hlavici flétny, kdy zvuk vzniká zakrýváním a odkrýváním spodního otvoru. Nové způsoby hry dětí baví, získávají novou možnost, jak hrát. Je to jiná, zajímavá práce pro děti i pro nás. Hraní vypadá velice lehce, ale pro nás všechny bylo velmi pracné seznámení se s těmito technikami,“ dodává Martina Jelínková.

Lenka Pelcová

« Zpět