Nejvíce přetížené jezdí náklaďáky se dřevem a kamením

Dvě cisterny mohly zabíjet

RAKOVNÍK. Stav nákladních automobilů, které jezdí po našich silnicích, není nejlepší. I když se to na první pohled nemusí zdát, mívají kamiony často tak závažné nedostatky, že by na silnice vůbec vyjíždět neměly. Potvrdilo se to i ve středu 21. dubna, kdy se na kontroly kamionů zaměřila policie společně s Centrem služeb pro silniční dopravu. Ze sedmi kontrolovaných vozidel byla dvěma zakázána jízda a zůstaly odstaveny na parkovišti.

Kontroly probíhaly od 8 do 13 hodin na tradičním místě, tedy na parkovišti v blízkosti Šamotky. „Kontrolují se nákladní vozidla i jejich řidiči. Policisté a pracovníci centra služeb se zaměřují například na technický stav vozidla, dodržování bezpečnostních přestávek řidičů, samozřejmě na kontrolu dokladů a alkohol a také na maximální přípustnou hmotnost soupravy. Váhy tu máme k dispozici, zatím použity nebyly. Vyndají se jen v případě, kdy bude zřejmé, že by mohlo být auto přetížené. V takovém případě se musí vozidlo odstavit a dopravce musí zajistit přeložení části nákladu do náhradní soupravy,“ říká tisková mluvčí rakovnické policie Lenka Černá.

Druhé vozidlo, na které si kontroloři posvítili, byla cisterna pražské dopravní firmy. První závažný problém, na který narazili, byl s jejím upevněním. Šrouby, jimiž byla přišroubována k nápravě, byly na některých místech povoleny tak, že je bylo možné vyšroubovat pouhou rukou bez vyvinutí sebemenší síly. „Stačí, když vozidlo někde párkrát nadskočí, šroub se ustřihne a celá cisterna vypadne. Teď je sice prázdná, ale má povolení převážet i nebezpečné látky, takže kyselinu, hořlaviny a podobně. Teď si představte, že se taková cisterna naplněná kyselinou někde v zatáčce utrhne,“ přibližuje Milan Maštalíř z Centra služeb pro silniční dopravu.

To však nebylo jediné pochybení, druhá závažná závada byla zjištěna na elektroinstalaci. V zadní části cisterny doslova trčely do všech stran různé dráty. „Mohlo by dojít ke zkratku a kdyby to bylo zrovna ve chvíli, kdy cisterna poveze hořlavou látku, tak je to opravdu veliký problém. Obě zjištěné závady jsou chybou jak dopravce, který auto předával, tak řidiče, že si tyto věci před jízdou nezkontroloval. Řešeny budou ve správním řízení postihem řidiče i firmy. O pokutách rozhoduje policie, my ji upozorňujeme na závady, které na autech jsou,“ popisuje Milan Maštalíř. Cisterna byla označena za neschopnou provozu do doby, než budou závady odstraněny. Zůstala tedy stát na parkovišti a dopravce si musel zajistit její odtah na odtahovce. Závady totiž byly tak závažné, že kontroloři nepovolili její odtah na tyči.

Stejně dopadla i další cisterna, která byla během dopoledne zastavena. „Problém byl se zátěžovým regulátorem, nešly nafouknout všechny měchy na návěsu. Jednoduše řečeno samotný tahač sice brzdil, ale jeho návěs ne,“ vysvětluje mluvčí Lenka Černá. Při akci bylo nakonec kontrolováno sedm náklaďáků. „U čtyř byly zjištěny přestupky. Dva řidiči nedodrželi bezpečnostní přestávky a dvě vozidla byla odstavena pro nevyhovující technický stav. Na blokových pokutách se vybralo 1700 korun,“ upřesňuje mluvčí. Žádný z náklaďáků nakonec nezhřešil v povoleném zatížení. „S přetížením většinou dělají největší problémy regionální dopravci. Konkrétně při přepravě hlíny, kamení, štěrku, klád z lesa a podobně. To jsou nejtěžší vozidla na silnici. Není nic neobvyklého, že zastavíme čtyřnápravovou sklápěčku, která má povolenu hmotnost 32 tun, a váha nám ukáže přes 60 tun,“ uzavírá Milan Maštalíř.

Markéta Hartlová

« Zpět