ČLUZ zatím bez propouštění
NOVÉ STRAŠECÍ. Současná krize se strašeckého ČLUZu jakoby nedotýká. Nikdo nebyl propuštěn a koncem loňského roku se zaměstnanci dokonce dočkali třináctého platu.
„Nechováme se jako zahraniční firmy, kromě pěti procent fluktuantů znám všechny zaměstnance a už jen proto je složité říct – padesát vás propustíme. Přestože máme své problémy, dokonce jsme částečně u některých pracovníků zvýšili základní platy,“ vysvětluje předseda představenstva Jiří Pergler.
Krizi řešili zhruba před rokem, když vybírali ze dvou možností. Buď několik desítek lidí propustit, nebo snížit nadstavbovou složku mzdy. Zvolili druhou variantu. Místo 25–30 % prémií dnes vyplácí 10 %, ale zaměstnanci se dočkali i třináctého platu. „Je to dané i tím, že nemusíme vyplácet dividendy,“ pokračuje Jiří Pergler. „Museli jsme pochopitelně snížit investice, to se dá rok nebo dva vydržet. Výzkum jsme zachovali a máme dokonce rozumný zisk pro banky, když potřebujeme půjčit na nějaký rozvojový program. To, že jsme krizí zatím prošli se ziskem, je i o štěstí. Pomohlo nám, že krize je celosvětová, takže se snížila i cena mazutu, který používáme jako topné medium v rotačních pecích.“ Podle Jiřího Perglera je současná krize v porevoluční době už čtvrtá, přičemž ty předchozí byly pro ČLUZ horší, protože se týkaly pouze odvětví, takže cena mazutu se nesnižovala. „ČLUZ spotřebuje 10 tisíc tun ročně a každá tisícikoruna v ceně znamená 10 milionů korun v nákladech. Celkové tržby jsou asi půl miliardy, takže 10 milionů na ČLUZu, kde pracujeme s marží jedno procento, jsou velké peníze,“ vysvětluje. „Současná krize se týká odbytu, který nám klesl o 30 %, ale naštěstí se snížila i cena mazutu. Když přičteme další úspory, budeme mít zcela určitě zisk.“ Dnes je výroba lupku na sedmdesáti tisících, i když například v roce 2008 zaznamenal ČLUZ vrchol – 96 tisíc tun. Jen pro porovnání v osmdesátých letech se ho vyrábělo 270 tisíc tun, i když pochopitelně za zcela jinou cenu.
Krize se pochopitelně netýká firmy Ekologie. „Lidé produkují odpady, ať je krize nebo ne. V roce 2008 jsme hodně investovali do odplynění skládky a koupili jsme kogenerační jednotku. Vloni jsme pořídili druhou, takže na Ekologii je průběh hospodaření relativně normální,“ uzavírá Jiří Pergler.
Lenka Pelcová