Foto

Slavnostního odhalení jezdecké sochy před muzeem se zúčastnily stovky lidí.

Sochaře lidé přivítali potleskem, politiky pískáním

Lány na sochu čekaly 70 let

LÁNY. Návštěvníky lánského Muzea T. G. M. od soboty 6. března vítá Masaryk na svém oblíbeném koni Hektorovi. Bronzová jezdecká socha prezidenta byla slavnostně odhalena u příležitosti oslav 160. výročí narození T. G. M a byla hlavním lákadlem oslav. Slavnostnímu aktu přihlížely stovky lidí.

Přes Lány v sobotu proudily davy. Spousta návštěvníků přijela speciálním parním vlakem vypraveným z Prahy, aby se v 11.30 hodin zúčastnila pietního aktu na hřbitově. K hrobu T. G. Masaryka položila květinu i první dáma Livie Klausová. Dav se poté přesunul k muzeu, jehož okolí bylo celý den uzavřeno pro automobily a obestavěno stánky a stany s občerstvením.

Sobota sice přinesla nečekanou sněhovou nadílku, ale víc než sníh a chladné počasí lidi otrávil politický podtext celého aktu. Že se politici míhali mezi lidmi v davu, nebo kolem muzea pravidelně projížděl Bobobus, i když byla silnice uzavřena, ještě nebylo to, co návštěvníky nadzdvihlo nejvíce. Největší nevoli vzbudil Jiří Paroubek řečnící na pódiu.

„Z toho, že tu řeční Rath, nejsem odvázanej. Ale budiž, když už kraj na sochu přispěl. Ale proč by se tu měl ukazovat i Paroubek, nechápu. Přijel jsem se podívat na odhalování sochy a místo toho si tu připadám jak na předvolebním mítinku. To si Masaryk nezaslouží,“ říká Karel Petřík. Představitelé ČSSD se ostatně nesetkali s příliš vřelým přijetím. Zatímco autora sochy Petra Nováka přivítaly nadšené ovace a potlesk, projevy Davida Ratha a Jiřího Paroubka uvedlo pískání a bučení. Kromě sokolských praporů se navíc nad davem tyčily i transparenty proti populismu středočeského hejtmana a členové sdružení Kraj bez Ratha sbírali podpisy pro odvolání hejtmana. Jako pomocníka s sebou měli dvojníka T. G. M.

Jezdecká socha stála 2,6 milionu korun. Veřejná sbírka vyhlášená v roce 2008 by celé náklady nepokryla, proto loni hejtman David Rath přislíbil pomoc Středočeského kraje, který nakonec poskytl zbývající dva miliony korun. Autor sochy Petr Novák je z Jaroměře, socha se však ve čtvrtek na dlouhou cestu do Lán vydala z Horní Kalné, kde byla v místní umělecké slévárně odlita.

„Takový aplaus a ještě jste ani nic neviděli,“ reagoval na nadšený potlesk diváků Petr Novák, když byl v sobotu přizván k mikrofonu. Poznamenal, že je na pódiu sice nerad, ale alespoň to využije jako příležitost poděkovat svým spolupracovníkům. „Takovéhle dílko nemůže zvládnout jen jeden člověk. Práce sice začíná u modelu, ale nepracoval jsem jen sám. Střední škola řemeslnická v Jaroměři mi svařila kostru, sochařka Gabriela Špačková mi pomáhala nanášet základní hmoty hlíny, dílna umělecké slévárny v Horní Kalné se mnou odlévala sochu do sádry, protože jsem trval na tom, že chci mít sádrový model, abych na něm mohl ještě pokračovat. Pak musela být socha odlita, což byl proces dost náročný vzhledem k její velikosti. Proto je hodně lidí, kteří jsou spoluautory této sochy,“ řekl Petr Novák.

T. G. Masaryka chtěl ztvárnit jako hodného člověka a filozofa, proto zvolil motiv pasoucího se koně, aby lépe vystihl uvolněnou náladu prezidenta. Spousta lidí však jeho vizi nepřijala a socha prezidenta sedícího na pasoucím se koni mnohým připadá nedůstojná jeho významu. Zvláště když se jedná o první jezdeckou sochu Masaryka a navíc na ni Lánští čekali desítky let. První sbírku na ni totiž uspořádali už krátce po prezidentově smrti. Fotoreportáž z oslav na str. 9

Markéta Hartlová

« Zpět