Na jaře exhumují ostatky vojáků z neoznačených hrobů

Spolek zná i jména pohřbených

KRUPÁ/HŘEDLE. Jakmile sleze sníh a rozmrzne půda, přijedou do Krupé a Hředel zástupci Lidového spolku péče o válečné hroby Kassel, aby exhumovali několik německých vojáků pohřbených na zdejších hřbitovech. Před časem se na obě obce obrátil Igor Nachtigall s žádostí o povolení vykopat ostatky a převézt je.

„Pan Nachtigall nás informoval, že podle historických dokladů by na našem hřbitově mělo být pohřbeno asi pět vojáků z druhé světové války. Čtyři Němci a jeden Vlasovec. A že by jejich spolek rád ostatky exhumoval. Už mají povolení od ministerstva vnitra a další potřebovali od obce. Zastupitelstvo žádost spolku odsouhlasilo. Na místě, kde by vojáci měli být pohřbeni, tedy budou moci provést sondáž a pokud se skutečně potvrdí, že jsou na místě zakopáni, budou ostatky vyzvednuty,“ říká starosta Krupé Jiří Klátil.

Povolení získal Lidový spolek péče o válečné hroby Kassel i od Hředelských. Zde by mělo být pohřbeno osm německých vojáků. Igor Nachtigall zná jména i hodnosti všech. Je však možné, že u nich budou pohřbeni i další, k nimž nebyly objeveny žádné záznamy. I to se prý stává. Při vyhledávání míst, kde jsou vojáci pohřbeni, jsou využívány poválečné dokumenty uložené v archivech ministerstva či muzeí.

„Zároveň spolupracujeme s regionálními historiky. Vyhledávání hrobů není moje soukromá iniciativa. Jsem zástupce spolku, mám jeho plnou moc, takže jeho jménem provádím vyhledávání a dokumentaci. Na Rakovnicko se chystáme hned, jak nám to počasí dovolí. Začneme zřejmě ve Hředlích, kde máme z historických pramenů velmi dobré informace a také mapku, ve kterých místech byli vojáci pohřbeni,“ přibližuje Igor Nachtigall.

Ve Hředlích je známo, že se zde na konci války stal incident, při němž několik vojáků padlo. Zaznamenán je i v místní kronice. „Z doslechu vím o jedné události, která se stala před koncem války. Tehdy se dvě nebo tři německá auta vracela směrem od Džbánu a jela přes ves na Rakovník. Němce zastavily zátarasy, a když se chtěli otočit, došlo k přestřelce, při které byl jeden místní občan zraněn a snad tři vojáci zemřeli. Právě ti by mohli být na hřbitově pochováni,“ říká Štefan Ďurina ze hředelského Klubu vojenské historické techniky. Od pamětníků slyšel také o střetu německých vojáků s partyzány, kteří se v obci ukrývali.

„Také jsem se snažil od našich pamětníků zjistit, kdy vojáci, kteří by měli být na hřbitově pochováni, zemřeli. Ale žádný přímý pamětník už nežije. Pouze si někteří vybavili, že se nějaká přestřelka stala mezi Krupou a Hředlemi. V naší kronice o tom žádný záznam není. Na hřbitově, kde se budou dělat sondy, si jako malý kluk vybavuji, že tam byl takový návršek, takže věřím, že tam opravdu mohou být,“ říká starosta Krupé.

Pokud budou na hřbitovech ostatky vojáků skutečně objeveny, převeze je spolek do Hradce, kde budou uloženy do schránek a proběhne identifikace. Někteří takto pohřbení vojáci mohou být ve svých vlastech stále označeni za pohřešované.

„Pokud po identifikaci zjistíme, že po vojákovi příbuzní stále pátrají, rodinu upozorníme. Ostatky, které nechtějí rodiny nechat převézt do jejich vlasti, pak pohřbíváme na vojenském hřbitově v Chebu,“ uzavírá Igor Nachtigall.

Markéta Hartlová

« Zpět