Dusná atmosféra kontrol je už několik let pryč
U myslivců zatím žádný problém
RAKOVNICKO. Až do ledna budou policisté z Oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál rakovnické policie kontrolovat při honech myslivce. V tuto chvíli ještě nemají prověřenu ani polovinu z honů, které plánují v této lovecké sezóně objet. Hony probíhají ve všední dny i o víkendech. Kontroly tedy jezdí i v sobotu mimo běžnou pracovní dobu.
„Většina honů probíhá v sobotu, například minulý víkend jsme byli na čtyřech honech. Jezdíme po celém okrese a celý den. Jakmile myslivce vyhledáme, zkontrolujeme je. Protože na honech bývá tak třicet lidí, což je schůdný počet, zvládneme je prověřit všechny. U velkých naháněk, kterých se účastní třeba 110 nebo 120 lidí, to nejde. V takovém případě si namátkově vybereme skupinu dvaceti až třiceti lidí. Za ty roky už člověk dokáže poznat, u koho by mohl být problém,“ přibližuje Milan Sklenář, vedoucí oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál.
Letos zatím s kolegy zkontroloval osm honů, celkem 106 myslivců. A všechny byly bezproblémové. Myslivci musejí předložit hned několik dokladů, nejen zbrojní průkaz. „Každý myslivec u sebe musí mít lovecký lístek, pojištění, které je povinné ze zákona o myslivosti, zbrojní průkaz a průkaz zbraně, to je podobné jako technické osvědčení u auta. Zjišťuje se, jestli mají u sebe všechny tyto doklady a jestli mají skupinu C, tedy zda jsou oprávněni pro výkon práva myslivosti. Zároveň se prověřuje technický stav zbraní a zda souhlasí jejich výrobní čísla. Na závěr se samozřejmě provádí i dechová zkouška na alkohol,“ vypočítává povinnosti myslivců tiskový mluvčí rakovnické policie René Černý.
Podle Milana Sklenáře měli při všech dosavadních kontrolách všichni myslivci stanovené doklady a zjištěny byly jen drobné a nepříliš podstatné administrativní nedostatky. „V zásadních věcech jsme nezjistili žádný problém. Žádný z myslivců neměl pozitivní zkoušku na alkohol. Musím to zaklepat, ale na našem okrese máme myslivce velmi ukázněné. Byl jsem opravdu mile překvapen. Navíc v posledních dvou letech už se setkáváme i s celkem vstřícným jednáním. Dříve dávali najevo nesouhlas s kontrolou, protože k tomu přistupovali tak, že je policie obtěžuje. Teď už jsou takoví vstřícní, berou to s nadhledem,“ říká Milan Sklenář.
Na co se policie při kontrolách nezaměřuje, je zabezpečení honu kvůli ochraně běžných návštěvníků lesa. „Myslivec má ze zákona o zbraních i myslivosti dáno, kdy může střílet, kam a za jakých okolností. Funguje to tak, že hospodář zavede střelce na místo, které nesmí opustit, a řekne mu například, že může střílet do leče před sebe maximálně 10 metrů a za leč třeba až po cestu. U nás si žádnou tragédii při honech nepamatuji. Myslím, že jsou tu myslivci opatrní. Při kontrolách sledujeme i to, jak manipulují se zbraní, když ji například rozebírají, aby nám ukázali výrobní číslo. To člověk vidí, že to mají v ruce a zacházejí se zbraní bezpečně. Také jsme nechytili jediného myslivce, který by měl nabitou zbraň, když se přejíždí, což je zakázané,“ vysvětluje Milan Sklenář. A stává se policistům, že se lovci občas snaží jim vnutit na cestu nějakého zajíce či koroptvičku? „Několikrát se nám to stalo, ale samozřejmě jsme si to nikdy nevzali. Většinou si ale na tohle téma dělají myslivci legraci. Když vtipkují, tak se s nimi dobře komunikuje a je vřelejší spolupráce,“ uzavírá Milan Sklenář.
Markéta Hartlová