Nejobjemnější položkou ztracených věcí jsou klíče
Mezi nálezy byl i motor z Harleye
RAKOVNÍK. Kancelář poslední záchrany, i tak by se dalo nazvat oddělení ztrát a nálezů. Zřízeno ho má i rakovnická radnice. A to v podatelně v přízemí budovy. Mezi jeho časté zásobovatele patří rakovničtí strážníci. Samozřejmě ne proto, že by byli zapomnětliví, ale z důvodu, že ztracené věci lidé většinou nosívají na jejich služebnu.
„Nejvíc to jsou klíče a doklady. I při výkonu svého povolání občas na nějakou ztracenou věc narazíme, takže ji do oddělení odevzdáme. Bývají to například i jízdní kola, spíš jsou to ale takové vraky, které už nikdo nechce. Když na takovém kole člověk dojede, kam potřeboval, nechá ho ležet a dál se o něj nezajímá. Lidé zapomínají i tašky. Pokud je v nich kontakt, snažíme se majitele informovat, jinak se musí čekat, jestli sem přijde sám. Některé věci tu třeba, než je odevzdáme, den dva shromažďujeme, protože se dá očekávat, že si pro ně majitel brzy přijde. To bývá nejčastěji u klíčů od auta,“ říká vrchní strážník rakovnické policie Pavel Škvára. Policejní služebny městské i státní policie tedy také částečně fungují jako oddělení ztrát a nálezů.
To pravé na radnici eviduje v současnosti kolem čtyřicítky předmětů. Jejich seznam se vyvěšuje na úřední desce na náměstí, ale i na webových stránkách města. Fotografie u předmětů nejsou. „Nejčastěji lidé odevzdávají peněženky, jsou zde i dvě makety fotoaparátů a jedné videokamery, batoh, nepojízdné kolo či mobilní telefon. Zatím nejkurióznějším nálezem byl motor z motorky Harley Davidson,“ popisuje mluvčí radnice Jan Polák. Na kuriózní nálezy ale občas narážejí i strážníci. „Vybavuji si například skútr, který stál u benzínky a nikdo se k němu nehlásil. Zřejmě to byl dovoz na černo a nešel tu přihlásit, tak se ho někdo zbavil tím, že ho odložil. K nálezům, které nás moc netěší, patří hlavně oblečení. Takový kus špinavého a smradlavého oblečení od bezdomovce, toho aby se člověk štítil dotknout,“ říká Pavel Škvára.
Pro vydávání nalezených předmětů existují přesná pravidla. V případě peněženky se musí majitel prokázat průkazem totožnosti, který je porovnán např. se jménem na platební kartě, průkazkách apod. „V případě batohů a podobných předmětů je vyžadována identifikace předmětu dle barvy, nápisu... Občanské průkazy a řidičské průkazy se po přinesení na ztráty a nálezy předávají příslušným odborům MěÚ Rakovník. Občanka se předává na odbor správní, řidičák na odbor dopravy. Klíče se v oddělení neevidují, ale i ty je možné zde odevzdat. Je jich tu stále pěkná hromádka,“ říká mluvčí Jan Polák. Pokud o nalezený předmět nejeví nikdo zájem, je po šesti měsících převeden do majetku města. Poté může být nabídnut k prodeji.
Markéta Hartlová