Zůstane devět bytových domů, školka a hřiště bez energií?
Šamotka končí. A sídliště?
RAKOVNÍK. O tom, že společnost Lasselsberger zastaví v novém roce výrobu v závodech Rako 1 a Rako 2, jsme již informovali. Co však bude se sídlištěm Šamotka, které je na provozu fabriky životně závislé? Na možný problém nás upozornil jeden z obyvatelů lokality.
Šamotka není jen továrna na výrobu obkladaček. Stejné jméno nese i sídliště, které tvoří devět panelových domů, mateřská školka a lékařské středisko. A právě jeden ze zhruba 300 obyvatelů se obrátil na týdeník Raport s otázkou, co bude se sídlištěm po uzavření areálu. „Zejména by nás zajímalo, jak to bude s provozem biologické čističky odpadních vod, dodávkami pitné vody a plynu, jenž vytápí naše domovy. Na spojitost sídliště s provozem podniku jsme upozorňovali již v roce 2005 ústně i písemně starostu královského města Rakovníka Ing. Nejdla,“ připomněl Josef Olláry.
Jak jsme dále zjistili, na Raku 1 je závislý i areál Tatranu. „Jsme napojeni na rozvod elektřiny a odebíráme i vodu. Podobně jsou na tom ještě zahrádkáři a jeden bytový dům pod hřištěm,“ doplnil Jiří Froněk.
Zda je závislost sídliště na provozu Rako 1 nějak řešena ze strany společnosti Lasselsberger, jsme zjišťovali u ředitele marketingu Herberta Krause. Ten nejprve upřesnil, kdy přesně dojde k ukončení výroby. „Před měsícem jsme oznámili, že v souladu se záměrem restrukturalizace výroby společnosti Lasselsberger dojde v závodě Rako 1 k utlumení výroby od ledna 2010. Výroba na závodě je v současné chvíli plánována do února 2010,“ uvedl manažer.
K dalšímu osudu sídliště a jeho závislosti na provozu továrny dodal: „I když dojde k pozastavení výroby, bude na závodě Rako 1 nadále fungovat logistika a k ní příslušný servis. Co se týče výhledu do budoucna, areál bude spotřebovávat energie, vodu a zajišťovat provoz čističky odpadních vod po dobu fungování logistického servisu,“ uzavřel Herbert Kraus.
Logicky se samozřejmě nabízí otázka, co bude se sídlištěm v případě ukončení činnosti v logistickém centru. Ale žádné další informace se nám už získat nepodařilo. „O situaci víme a řešíme ji. Zatím výroba do února jede, logistický sklad bude fungovat i v dalších měsících a společnost se bude snažit přijít s řešením,“ doplnila na náš dotaz Pavla Nováková, manažerka pro komunikaci. Jak jsme dále zjistili, asi největší problém by mohl nastat s dodávkou plynu. Sídliště je zásobováno ze závodu, kam vede vysokotlaká přípojka z Luženské ulice z Rakovníka. Osamostatnění sídliště by si s největší pravděpodobností vyžádalo výstavbu regulační stanice, což by byla investice v řádu desítek miliónů Kč.
Pavel Sklenička